centrum Katowic
Kamienice w przyszłości. Fot. okkpr.pl

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i wzmocni jego atrakcyjność zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Przy ulicy Dworcowej zostanie zmodernizowany i odrestaurowany szereg kamienic z drugiej połowy XIX w. Do tej pory zaniedbane i częściowo opuszczone obiekty otrzymają nowe życie, a w ich wnętrzach powstaną m.in. hotele i biura.

Inwestycja o nazwie Kwartał Dworcowa sprawi, że okolica, która do niedawna straszyła pustką i zniszczonymi elewacjami, znowu wypełni się życiem. Kolejne tutejsze obiekty przechodzą gruntowne remonty. W ostatnich latach miniony blask odzyskał stary dworzec – pieczołowicie odrestaurowano detale elewacji w stylu wiedeńskiej secesji. We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną nowe przestrzenie, które zostaną zaadaptowane na potrzeby lokali usługowych i biur. Dołączą do nich także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International. Inwestor, katowicka Grupa Epione, otrzymał już pozwolenie na budowę, a wkrótce zostanie też wyłoniony generalny wykonawca prac budowlanych.

Budynki obecnie. Fot. Bartek Barczyk

centrum Katowic


Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem inwestor nabył od różnych instytucji i osób prywatnych 11 kamienic tworzących pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Budynki wzniesiono w latach 70. XIX wieku. Mieściła się w nich siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe. Przez dziesięciolecia zabytkowe budynki przy ulicy Dworcowej traciły swoją rangę. Kolejne, doraźne przebudowy pozbawiły istniejącą strukturę miejską jej wystroju i historycznego detalu. Przypadkowe nadbudowy w dużej mierze zatarły pierwotny charakter zabudowy.

Kamienice w centrum Katowic na pocz. XX w. i obecnie. Fot. okkpr.pl i Google Maps

“Kupiłem te kamienice, gdyż zauroczyły mnie swoim położeniem, wyglądem i otoczeniem. Nie ukrywam, że towarzyszył temu wątek sentymentalny – niegdyś byłem pracownikiem istniejącej tam Przychodni Lecznictwa Kolejowego, więc często bywałem w tym budynku. Początkowo zamierzałem otworzyć tam przychodnie, ale władze miejskie postanowiły stworzyć z placu dworcowego „miejski salon”, co wpłynęło na zmianę planów” – mówi Narcyz Wrześniewski, prezes zarządu Grupy Epione.

Ulica Dworcowa na pocz. XX w. i obecnie. Fot. okkpr.pl i Google Maps

Na początku 2024 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Dzięki temu za kilka miesięcy możliwe będzie rozpoczęcie prac remontowo-budowlanych. Jak informuje Grupa Epione, trwa właśnie przetarg, który ma wyłonić generalnego wykonawcę. Jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić do końca czerwca. Od ponad dwóch lat głównym architektem projektu jest Tomasz Konior, autor projektu słynnego katowickiego NOSPR-u, w którym znajduje się jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie. Zatem istnieje szansa, że Kwartał Dworcowa stanie się nie tylko ulubionym miejscem katowiczan, ale też architekturą na najwyższym poziomie.

Budynki dziś i po przebudowie. Fot. Bartek Barczyk i okkpr.plArchitekci z Konior Studio zebrali dostępny materiał archiwalny. Na podstawie przygotowanej przez nich dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły. Partery kamienic będą dostępne wprost z poziomu chodnika. Znajdą się tam przestronne wejścia do poszczególnych budynków, lokale gastronomiczne i usługowe. W części podziemnej zaplanowano parking dla samochodów i rowerów.

Ambicją twórców Kwartału Dworcowa jest wytyczenie nowych trendów rewitalizacji, wykorzystujących tradycję zwartej zabudowy mieszczańskich kamienic o atrakcyjnej formie i nowoczesnej funkcji.

Źródło: okkpr.pl/ Olga Kisiel-Konopka

Projekt: Konior Studio

Zdjęcia: Bartek Barczyk

Czytaj też: Architektura w Polsce | Katowice | Metamorfoza | Renowacja | whiteMAD na Instagramie