Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy. Teraz dowiedzieliśmy się, co powstanie w tym miejscu. W pawilonie Cepelii działać będzie Empik! Prace mają zakończyć się na przełomie roku. 

Prace renowacyjne, nad którymi czuwa konserwator zabytków mają sprawić, że obiekt odzyska oryginalny wygląd. Zachowane mają być charakterystyczne elementy elewacji i wnętrza. Modernistyczny pawilon znów ma być wizualnie lekki i mocno przeszklony, a we wnętrzu pojawi się dużo roślin.

Renowacji poddawana jest cała konstrukcja budynku i jego dach. Oświetlenie ma wyglądać jak pierwotnie, również okładziny elewacyjne i charakterystyczne okna lamelowe z dekoracjami. Odnowiona zostanie błękitna okładzina ceramiczna autorstwa Stanisława Kucharskiego z ręcznie wypalanych płytek. Po zakończeniu prac działać tu będzie trzypoziomowy Empik. Za projekt rewitalizacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia Bernatek Architekci.

Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii – to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy – najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki – mówi Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.


Pawilon Cepelii to jedna z ikon warszawskiego modernizmu. Sytuacja obiektu zmieniła się z końcem stycznia br., kiedy niepostrzeżenie budynek ogrodzono i zaczęto demontaż wszystkich naleciałości i reklam, które zatarły dawne walory pawilonu. Wcześniej był plan adaptacji budynku na punkt restauracji fast food, ale konserwator zabytków go zawetował, uzasadniając to „znaczną ingerencją w zabytkową substancję zabytku“. Zalecenia bowiem mówią, że w Cepelii może znajdować się tylko lokal handlowy. Budynek nie mógł zatem pełnić funkcji gastronomicznej. Pod koniec stycznia 2024 r. nastąpił jednak przełom. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał spółce Sienna 111, która jest właścicielem obiektu, niezwłoczne przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych ze względu na fatalny stan techniczny.

Pawilon Cepelii po demontażu wtórnej okładziny. Fot. Michał Trawiński/Tu było, tu stało

Remont Cepelii

Obiekt powstał w 1966 roku według projektu architekta Zygmunta Stępińskiego, we współpracy z Andrzejem Milewskim i inżynierem Aleksandrem Hawemanem, w sąsiedztwie realizowanej w tym samym czasie zabudowy mieszkaniowo-usługowej ulicy Marszałkowskiej. Trójkondygnacyjny budynek został skonstruowany w oparciu o stalowo-aluminiową konstrukcję i duże połacie przeszkleń. Nieprzeszkloną część elewacji, obecnie widoczną od strony hotelu Metropol, pokryto ręcznie wypalanymi ceramicznymi płytkami w kolorze turkusowym autorstwa Stanisława Kucharskiego. W budynku mieścił się główny salon ekspozycyjno-handlowy Cepelii w Warszawie. Warto przypomnieć, że w latach PRL Cepelia (Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego) był to centralny związek spółdzielni rękodzieła, który prowadził placówki handlowe zajmujące się zbytem towarów produkowanych w zrzeszonych spółdzielniach, wykonywanych bądź inspirowanych twórczością polskich artystów ludowych. Istniał w latach 1949–1990.

Cepelia w 1966 i 2023 roku. Źródło: Zbiory – bonczek/hydroforgroup i whiteMAD/Mateusz Markowski

Rok 1967 i 2023. Widok na ul. Marszałkowską zza budynku Cepelii. Zdjęcie z książki “Warszawa. Krajobraz i architektura”, wyd. Arkady 1970. Źródło: fotopolska.eu/Krzysiek99 i i whiteMAD/Mateusz Markowski



Otwarcie salonu Empik pod adresem Marszałkowska 99/101 przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

Źródło: ABC Warszawy (facebook, instagram) warszawa.naszemiasto.pl, muratorplus.pl

Czytaj też: Modernizm | Warszawa | Architektura w Polsce | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie