ARCHITEKTURA

Kamienica “Żelazko” z tytułem najpiękniejszego budynku w Poznaniu!

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu im. Jana Baptysty Quadro na najpiękniejszy budynek Poznania. Zwyciężyła kamienica “Żelazko”, którą zaprojektowali CDF Architekci.

Kamienica “Żelazko” znajduje się przy ul. Ogrodowej 19, tuż obok kultowego Starego Browaru. Oryginalny budynek został wyburzony kilka lat temu, zespół CDF Architekci zdobył nagrodę za udany projekt jej odtworzenia. Jury konkursu doceniło przywrócenie charakterystycznego ukształtowania narożnika śródmiejskiej zabudowy oraz podniesienie standardu tej części miasta.

Projekty zgłoszone do tegorocznej edycji prezentowały wyjątkowo wysoki poziom. Do finału awansowało siedem najlepszych. Były to obiekty o charakterze mieszkaniowym, usługowym, biurowym czy użyteczności publicznej. Spośród nich wyróżniały się dwie prace, które chcieliśmy nagrodzić. Dlatego w tym roku obok nagrody głównej postanowiliśmy przyznać także wyróżnienie honorowe – powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydent Poznania.

Pierwotne “Żelazko” powstało pod koniec XIX wieku na trójkątnej działce. Kamienica zyskała przydomek ze względu na charakterystyczny kształt. “Żelazko” jest nawiązaniem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Poznańska kamienica przetrwała II wojnę światową, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce. W 2019 roku budynek wrócił na mapę miasta. Projektem odtworzenia historycznego obiektu zajął się tegoroczny laureat nagrody im. Jana Baptysty Quadro.

Staramy się projektować budynki, które zostaną zapamiętane i będę służyć poznaniakom przez wiele lat. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy tak niesamowite szczęście pracować dla firmy Constructa Plus, która dała nam dużo wolności, jeżeli chodzi o charakter tej kamienicy, układ funkcjonalny czy wykorzystane materiały. Jak do tej pory żaden nasz projekt nie wzbudzał tylu emocji i tylu sympatycznych komentarzy. To pokazuje, że ludzie zauważyli ten budynek i go zaakceptowali, a to jest dla nas najważniejsze – mówił Karol Fiedor, prezes zarządu CDF Architekci.

Jurorzy zdecydowali o przyznaniu nagrody pracowni CDF Architekci za projekt, który przywrócił niezwykle charakterystyczne ukształtowanie narożnika kwartału śródmiejskiej zabudowy. Kapituła podkreśliła, że w realizacji trafnie połączono zrekonstruowaną fasadę narożnej kamienicy ze współczesną formą i materiałami zastosowanymi w segmencie uzupełniającym (drugi budynek zlokalizowany wzdłuż ul. Krysiewicza). Ponadto cała realizacja porządkuje i w znaczący sposób podnosi standard tej części miasta.

Obecnie kamienica pełni funkcje mieszkalno-usługowe.

Czytaj więcej: Zabytek | Poznań | Renowacja | Historia

fot. Przemysław Turlej, inwestor: CONSTRUCTA PLUS

Recent Posts

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej