ARCHITEKTURA

Kamienice przy Białoskórniczej we Wrocławiu odzyskały blask. Są piękne!

Zmiany na lepsze na Starym Mieście we Wrocławiu! Kamienice przy Białoskórniczej 26 i 27 odzyskały swój blask. Budynki mieszkalne nie tylko prezentują się świetnie, ale także dają nadzieję, że jedna z najbardziej urokliwych ulic Wrocławia znów będzie estetyczna.

Ulica Białoskórnicza we Wrocławiu to jedna z najbardziej ciekawych ulic we Wrocławiu. Ulica biegnąca niegdyś wzdłuż krawędzi wewnętrznej Czarnej Oławy (wrocławskiej fosy miejskiej ). Sąsiedztwo wody w Czarnej Oławie sprzyjało osiedlaniu się tu i zakładaniu warsztatów przez rzemieślników garbarzy, należących do założonego w 1273 cechu białoskórników, skąd pochodzi nazwa ulicy – Białoskórnicza. Warsztaty i domy przy fosie miejskiej były lekkie i bardzo niewielkie ze względu na niewielką ilość miejsca między murami miejskimi a fosą.

Ulica Białoskórnicza na mapie (niem. Weißgerber Gasse) na mapie z 1837 roku / Domena publiczna

Pierwsze wzmianki o Weißgerbergasse (pol. Białoskórnicza)  pochodzą z 1355 roku. Ulica była wtedy odcinkiem drogi łączącej – wzdłuż Czarnej Oławy – ulicę św. Mikołaja z Odrą w sąsiedztwie wieży wodnej znajdującej się niegdyś nieopodal dzisiejszego skrzyżowania z ul. Łazienną. Południowy odcinek ulicy Białoskórniczej, pomiędzy Ruską a św. Mikołaja aż do I połowy XIX wieku nosił nazwę Töpfergasse (“Zaułek Garncarski”).

Po epidemii cholery w 1866 fosę Czarną Oławę zasypano, a na jej miejscu powstał nowy zaułek, nazwany na swoim północnym odcinku Weißgerber Ohle (“Oława Białoskórnicza”), a na południowym – Reussen Ohle (“Oława Ruska”).

Podczas oblężenia Festung Breslau wiosną 1945 w gruzach legła zachodnia pierzeja ulicy Białoskórniczej (podobnie jak zabudowa Oławy Białoskórniczej i część Oławy Ruskiej, którym nadano wspólną nazwę Zaułka Ruskiego), a i pierzeja wschodnia uległa poważnym uszkodzeniom.

Kamienice te odbudowano w latach sześćdziesiątych. W następnym dziesięcioleciu przez przestrzeń pomiędzy Białoskórniczą a Nowym Światem przeprowadzono trasę średnicową. Dziś ulica Białoskórnicza jest w części północnej wąską zatoczką parkingową równoległą do wschodniej jezdni trasy średnicowej. W części południowej, między ulicami Ruską a Św.Mikołaja jedynie szeroki asfaltowy chodnik, kryjący kostkę brukową, wraz z zatoczką autobusową stanowi ulicę Białoskórniczą.

Obecnie kamienice przy Białoskórniczej 26 i 27 nabył od miasta prywatny inwestor, który wyremontował elewację, dach, a także wnętrza budynków. Za projekt przebudowy odpowiadał architekt Krzysztof Zalewski.

Czytaj też: Metamorfoza | Renowacja | Polska | Kamienica | Wrocław

źródło: www.wikipedia.pl / Wrocław – Inwestycje Miejskie
zdjęcia: Wrocław – Inwestycje Miejskie / Google Maps

View Comments

  • Dzień dobry. Z ciekawością przeczytałam artykuł odnośnie kamienicy położonej przy ulicy Białoskórniczej 26/27 i nasunęły mi się pytania. Skąd Pan dostał informację na temat skali przeprowadzonego remontu ( remont wewnątrz budynku) ? Również , że budynek zakupił prywatny inwestor i to on wyremontował budynek? Mieszkam w tym budynku od lat, wspólnota pokrywała koszty remontu i nic nam nie wiadomo o sprzedaży budynku. Dlatego zwracam się do pana o odpowiedź na moje pytania.

  • Właścicielem kamienicy przy ulicy białoskórniczej 26 27 jest wspólnota mieszkaniowa . Remont elewacji i dachu został sfinansowany przez wspólnotę mieszkaniową oraz w dużej części przez Urząd Miejski Wrocławia Pozdrawiam jeszcze raz
    Stefan Zalewski architekt

  • My name is Zalewski,
    Stefan Zalewski !
    Pozdrawiam
    architekt Stefan Zalewski

  • Co za bzdury wnętrze kamienic nie są wyremontowane a za remont płacili właściciele , jedynie od miasta została przyznana dotacja na remont pokrywająca cześć kosztow. Ach no i dach na podobnych zasadach został wyremontowany 5lat temu ! Proszę napisać co to za inwestor bo my mieszkańcy jesteśmy bardzo ciekawi?

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Rusza cykl “Modernizm na warsztacie”. Zapraszamy na Telegraf!

W dniach 9-26 maja w Warszawie odbędzie się cykl spotkań zorganizowanych w ramach wydarzenia "MODERNIZM…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej