ARCHITEKTURA

Kamienne posadzki w Gdyni pod opieką konserwatora zabytków

Są charakterystyczne dla reprezentacyjnych i luksusowych budynków. Kamienne posadzki w Gdyni należą do najlepszych przykładów zdobienia wnętrz budynków. Tamtejsze Biuro Konserwatora Zabytków prowadzi ich rejestr i dba o ich dobry stan.

Kamienne posadzki w Gdyni nie powstawały zbyt często. Kamień był drogi, a wznoszone w modernistycznym mieście budynki były dość oszczędne. Materiał pojawiał się głównie w ważnych i okazałych gmachach użyteczności publicznej, na przykład w bankach, na dworcu kolejowym i w bogatszych kamienicach. 

W latach 20. i 30. XX wieku różne rodzaje struktur i kolory kamienia pozwalały na tworzenie posadzek o wyjątkowych walorach. W przeciwieństwie do posadzek ceramicznych, dekoracyjność wynikała często z indywidualnej struktury naturalnego materiału z widocznymi warstwami skały, żyłkami o różnych kolorach i nawet z organicznymi skamielinami. Dzięki temu powstawała oryginalna posadzka, która była charakterystyczna dla konkretnego budynku.

W Gdyni najczęściej stosowano płyty kamienne pozyskiwane w Polskich zakładach. Budowniczowie ściągali je głównie z kamieniołomów położonych na terenie dzisiejszych województw: świętokrzyskiego i małopolskiego. Część rzadszych granitów i marmurów importowano z Włoch i Skandynawii. Już po II wojnie światowej w wyniku zmian granic pojawiła się możliwość korzystania ze złóż kamieni granitów strzegomskich i strzelińskich oraz marmurów śląskich. Charakterystycznym przykładem wykorzystania dekoracyjnej posadzki jest dworzec kolejowy Gdynia Główna. Takie posadzki w tym gmachu pojawiły się w latach 50. XX wieku.

Kamienne posadzki, od lewego górnego rogu według zegara: Posadzka na klatce schodowej w budynku przy ul. Świętojańskiej 44, schody wykończone beżowo brązowym wapieniem Morawica i Bolechowice i czarnym wapieniem Dębnik; Posadzka w budynku przy ul. 3 Maja 27-31, płyty beżowe z wapienia Morawica oddzielone czarnymi pasmami z wapienia Dębnik; Posadzka w budynku dworca kolejowego Gdynia Główna przy pl. Konstytucji 1, detal posadzki.

Nad stanem kamiennych posadzek czuwa Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni. Kamień to naturalny materiał, ale jego odporność zależy od wielu czynników. Na posadzkach wykonanych z bardziej miękkich kamieni, na przykład wapieni, można dostrzec ślady upływającego czasu i natężonego ruchu – miejscowe starcie powierzchni. Renowacja takiego materiału jest możliwa, choć w niektórych przypadkach może być konieczna wymiana pojedynczych elementów posadzek.

Czytaj też: Modernizm | Gdynia | Zabytek

Posadzka w budynku dworca kolejowego Gdynia Główna przy pl. Konstytucji 1, mozaika z płytek z wapieni Dębnik, Morawica i Bolechowice oraz biało-różowego marmuru Marianna.
Posadzka na klatce schodowej w budynku przy ul. Abrahama 37, płyty z wapienia mikrytowego, podstopnice i cokoły schodów z okładziny marmurowej, prawdopodobnie importowanej.
Posadzka w budynku ZUS, ob. Urząd Miasta, przy ul. 10 Lutego 24, płyty z beżowego i różowego wapienia kieleckiego; Posadzka w budynku Banku Polskiego przy ul. 10 Lutego 20-22, posadzka z wapienia Morawica oraz brunatnego wapienia kieleckiego.more

fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, B. Ponikiewski, źródło: UM Gdynia

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej