Categories: ARCHITEKTURA

Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie połączyła dwa brzegi Wisły

Kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą połączyła już bulwary z Pragą. Jeśli prace budowlane będą dalej biec zgodnie z planem to piesi i rowerzyści z nowej przeprawy skorzystają już wiosną 2024 roku.

Inwestycję realizuje firma Budimex. Miasto na budowę wydało prawie 121 mln zł. Kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą jest częścią większego projektu zmian, które realizowane jest pod hasłem Nowe Centrum Warszawy. W ramach tego projektu przebudowane są miejsca w Śródmieściu, które zyskują więcej zieleni i są przyjazne pieszym i rowerzystom.

Nowa kładka połączyła właśnie dwa brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. W sumie konstrukcja ma 452 m długości. Po jej otwarciu wystarczy sześć minut spaceru, aby dostać się z jednego na drugi brzeg. Pokonanie tej trasy rowerem zajmie mniej niż dwie minuty.

Projekt kładki zapowiada stworzenie konstrukcji o nieregularnym kształcie. W niektórych miejscach kładka jest węższa, a w innych szersza. Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, przeprawa poszerza się i rozdziela na dwie rampy, które przechodzą nad bulwarami na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Budowa postępuje zgodnie z planem i wkroczyła już w finalny etap realizacji. Co ważne, szybkie postępy prac pokazują, że takie obiekty, przy doświadczonym i zmotywowanym zespole, mogą być realizowane bardzo szybko, nawet w tak złożonym i newralgicznym infrastrukturalnie środowisku jak centrum miasta. Na moście wciąż trwają prace związane z montażem elementów odpowiadających za przenoszenie sił rozciągających i ściskających‎ oraz elementów wyposażenia takich jak balustrady i oświetlenie. Wszystko jednak wskazuje na to, że już wkrótce przeprawa pomiędzy oboma brzegami Wisły, będzie dla pieszych i rowerzystów łatwiejsza niż kiedykolwiek za sprawą otwarcia mostu – mówi Adam Grzelczak, Kierownik Kontraktu w Budimex S.A.

Kładka zbudowana została ze stali pokrytej farbą w pomarańczowo-brązowym kolorze zbliżonym do rdzy. Konstrukcja ma dobrze znosić wyższy poziom wilgotności, charakterystyczny dla obszarów nadrzecznych. Piesi i rowerzyści będą poruszać się po nawierzchni wyłożonej warstwą żywicy w jasnoszarym kolorze. Kładka w najwęższym miejscu ma niemal 7 m szerokości, a nad nurtem rzeki rozszerza się do ponad 16 m.

Co ważne, na kładce powstaną małe punkty widokowe – wyposażone w ławki umożliwią krótki odpoczynek. Będą to drewniane siedziska. Całość zostanie oświetlona przez źródła światła umieszczone w balustradach.

Projekt kładki został wyłoniony w międzynarodowym konkursie zorganizowanym w 2016 roku. Zwyciężyła wtedy koncepcja zaproponowana przez pracownię Schüßler-Plan, polską filię niemieckiego biura projektowego oraz DKFS Architects z Londynu.

źródło: UM Warszawa, Budimex

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Miasto | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej