CIEKAWOSTKI

Klasycyzm zamiast szkła na placu Bankowym? Oto propozycja pracowni Architektura Klasyczna

Zachodnia pierzeja warszawskiego placu Bankowego to jedno z pierwszych konsekwentnych, wielkoskalowych założeń architektoniczno-urbanistycznych w historii Polski. Niestety, powojenna odbudowa stolicy – będąca szansą dla dalszego regulowania tej części miasta – całkowicie zaburzyła harmonię klasycystycznego placu. Oprócz modernistycznego bloku we wschodniej pierzei postawiono bowiem 20-piętrowy, całkowicie przeszklony wieżowiec, burzący dotychczasową spójność i skalę tamtejszej zabudowy. Czy klasycyzm zamiast szkła uzdrowiłby tę przestrzeń?

Ostatnimi czasy Warszawa debatowała nad sposobami estetyzacji placu, w związku z czym Pracownia Projektowa – Architektura Klasyczna przedstawiła swoją własną próbę pogodzenia kłopotliwego wysokościowca z miejscem, w jakim go postawiono.

Błękitny Wieżowiec obecnie. Źródło: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Do tego jak należy uzupełnić zabudowę w takich zabytkowych lokalizacjach, architektów zainspirował niedaleki Teatr Wielki. Dobudowując do niego skrzydło południowe w roku 1965, wybitny polski modernista – Bohdan Pniewski – postanowił bowiem nie kontrastować nowej architektury ze starą, lecz zastosować formy zastane w historycznym gmachu. Konsekwencją jest najmłodsza jak dotychczas, koryncka kolumnada w Warszawie, która uważana jest za jedną z najlepszych realizacji architekta i wszystkich powojennych realizacji na terenie stolicy w ogóle.

“Naszym zdaniem nowe zagospodarowanie placu Bankowego to bardzo potrzebna inwestycja, natomiast należy on do tych lokalizacji w Warszawie, których główny problem stanowi architektura. Praktycznie całą wartość tej przestrzeni stanowi klasycystyczna pierzeja zachodnia – podczas gdy nijaka strona przeciwległa drastycznie obniża rangę Bankowego. Największy problem okolicy stanowi Błękitny Wieżowiec, będący nieporozumieniem urbanistycznym, nie odpowiadającym charakterowi miejsca” – piszą architekci z pracowni Architektura Klasyczna.

Klasycyzm zamiast szkła – wieżowiec obecnie i na wizualizacji zaproponowanej przez architektów. Źródło: Gizm07, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons i Architektura Klasyczna

Zachodnia fasada przyziemia obecnie i na wizualizacji zaproponowanej przez architektów. Źródło: Google Maps i Architektura Klasyczna

Ich pomysł radykalnej adaptacji wysokościowca na budynek klasyczny przywodzi na myśl współczesne nowojorskie realizacje, które cieszą się sporą sympatią mieszkańców Wielkiego Jabłka. Być może i warszawiacy doceniliby podobny niebotyk w swoim mieście?

Błękitny Wieżowiec (dawniej Złocisty Wieżowiec) znajduje się w miejscu zajmowanym przed II wojną światową przez Wielką Synagogę, wysadzoną w powietrze przez Niemców 16 maja 1943 r. Budowa wieżowca rozpoczęłą się w latach 60. XX w. W 1985 r. niedokończoną inwestycję przekazano na własność miastu stołecznemu Warszawie. Ze względu na pierwotny kolor elewacji budynek był nazywany „Złocistym Wieżowcem”. W 1988 r. podpisano umowę na dokończenie budowy. Miedzianą w kolorze elewację zastąpiono wówczas niebarwioną refleksyjną, która w pogodne dni odbija błękit nieba (stąd obecna nazwa). Prace zakończono w 1991 r. Wieżowiec liczy 120 metrów wysokości (z masztami anten) i 27 kondygnacji naziemnych.

A Wy, co sądzicie o tym pomyśle?

Loading ...

Źródło: architektura-klasyczna.pl, polskieradio.pl

Czytaj też: Architektura | Wieżowiec | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce

Błękitny Wieżowiec obecnie. Źródło: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons
Błękitny Wieżowiec obecnie. Źródło: Vindur at Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Propozycja przebudowy. Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna
Propozycja przebudowy. Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna
Propozycja przebudowy. Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna
Gmachy rządowe w pierzei zachodniej. Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna
Rozbudowa zabytkowego Teatru Wielkiego - nowa, powojenna część gmachu. Źródło: Pracownia Projektowa - Architektura Klasyczna

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej