ARCHITEKTURA

Rewolucja w Kłodawie. Historyczna kamienica lśni jak nigdy dotąd

Kłodawski rynek stanowi centrum miasta oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc. Do tej pory jego okolica była dość zaniedbana, a wiele z przyległych uliczek i tamtejszych kamienic wymagało pilnego remontu. W końcu nadszedł czas na zmianę wizerunku historycznego centrum Kłodawy. W sierpniu 2023 roku rozpoczęto prace budowlane w ramach realizacji inwestycji gminnej pod nazwą “Rewitalizacja centrum miasta Kłodawa”. Zaawansowane prace przyniosły już efekty, które można podziwiać m.in. na ul. Szkolnej, gdzie blask odzyskała jedna z gminnych kamienic.

Długo wyczekiwana inwestycja w systemie “zaprojektuj i wybuduj” wykonywana jest przez firmę Przedsiębiorstwa KJS Krzysztof Szurgot z Koła. Wartość umowna robót wynosi niecałe 9 mln zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu “Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych” to kwota 5 mln zł.

Kłodawa – kamienica przy Szkolnej 1 po remoncie elewacji. Fot. materiał prasowy

Zakres przedsięwzięcia inwestycyjnego obejmuje remont elewacji gminnych budynków znajdujących się przy Placu Wolności 3 i 6 oraz przy ul. Szkolnej 1 i 2, wymianę nawierzchni Placu Wolności (skwer wraz z chodnikami i ulicami), remont pomnika, montaż małej architektury rynku wraz z zielenią oraz nową instalację oświetleniową.

Kamienica przed i po metamorfozie. Fot. Google Maps i materiał prasowy

Kamienica stojąca przy ul. Szkolnej 1 przeszła już prawdziwą wizerunkową rewolucję. Została wzniesiona prawdopodobnie na pocz. XX w. jako piętrowy obiekt o delikatnej, klasycystycznej formie. Na elewacji frontowej znalazły się dwa balkony o kutych balustradach, a w parterze zamontowano ozdobne okno.

Kłodawa – kamienica dawniej i obecnie. Fot. Google Maps i materiał prasowy

Na przestrzeni lat duża część dawnych architektonicznych cech uległa zatarciu. Większość fasady pokryto gładkim tynkiem, zmieniono podziały i kolory okien oraz kształt najbardziej charakterystycznego – na parterze, a także dobudowano trzeci, prowizoryczny balkon. W ramach szeroko zakrojonych prac remontowych przebudowano elewację kamienicy, przywracając jej dawny wygląd.

Kamienica przy Szkolnej 1 przed i po renowacji elewacji. Fot. Google Maps i materiał prasowy

Wymieniono wszystkie okna i drzwi, nadając im spójną formę oraz kolor. Wyjątkiem jest okno na parterze, które ma teraz ciemny kolor i powróciło do dawnego, efektownego kształtu. Zniknął także dodatkowy balkon, a w dwóch pozostałych poddano konserwacji zabytkowe balustrady. Fasada odzyskała klasycystyczny wystrój, a całości nadano jasne, pastelowe kolory. Kamienica jest teraz jedną z najpiękniejszych w mieście.

Źródło: materiał prasowy

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia |whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest piękny. Apartament w historycznej kamienicy w centrum Warszawy

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni INDOOR. Apartament znajduje się w zabytkowej kamienicy przy ulicy…

15 maja 2024

Przy ul. Smolnej powstanie kamienica. Inwestor odtworzy część zniszczonej pierzei sprzed wojny

Już wkrótce rozpocznie się budowa nowej kamienicy przy ulicy Smolnej 23 w Warszawie. Będzie to…

15 maja 2024

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej