ARCHITEKTURA

Kolorowe mieszkanie na terenie dawnych łódzkich zakładów fabrycznych Karola Scheiblera

Kolorowe mieszkanie, które powstało na terenie dawnych łódzkich zakładów fabrycznych Karola Scheiblera zaprojektowali architekci z pracowni WE CAN Architects założonej przez Piotra Lewandowskiego i Zofię Piestrzyńską. Pamiętając o funkcjonalnych, praktycznych rozwiązaniach, projektanci z łódzkiej pracowni WE CAN Architects, pobawili się formą, nadając realizacji świeży i ponadczasowy charakter.

Oryginalny hol apartamentowca Fuzji (projektu Medusa Group) swoim plastycznym detalem płynnie wlewa się do mieszkania. Na podłodze wielokolorowa marmurowa płytka Norr (Mirage) przechodzi miękką linią w klepkę klasycznej jodełki. Na wejściu dębowa szafa, za ścianką dębowa kuchnia, w niewielkim korytarzu solidne dębowe drzwi… Nuda? Ależ skąd.

Projektanci przełamują stereotyp drewna na wiele sposobów. W kuchni podświetlona ortogonalna kompozycja jasnych płytek nad blatem „współgra” z obłym kształtem lewitującego półwyspu pokrytego zielonym ryflowaniem. Pas koloru kontynuuje zwieńczona minimalistyczną sztukaterią lamperia na ścianie salonu. Na jej tle dominują zgrabne ceglane krzesła stojące przy skandynawskim stole z musztardową lampą Flowerpot (& Tradition) powyżej. Przy oknie horyzontalny kierunek równoważą pionowe linie grzejnika Charlestone Zehnder. Na ścianie rtv lamperia przechodzi w rytm dekoracyjnych paneli 3d Orac Decor, których geometryczność łagodzi płócienna tapeta o lnianym splocie z oferty francuskiego Casamance.

Piotr Lewandowski i Zofia Piestrzyńska z pracowni We Can Architects, autorzy wnętrza

Neoplastycystyczne obrazy i rzeźby właścicieli stanowią idealną „kropkę nad i” w tej części mieszkania. W kompaktowej łazience czuć ducha modernizmu. Połączone kolorowymi fugami subtelne, pastelowe płytki z autorskiej kolekcji Mai Ganszyniec „Neve Creative” dla Paradyż (kolekcję obejrzycie TUTAJ) podkreśla kolorowa umywalka i dwa zielone stylowe kinkiety przy owalnym lustrze. Geometryczne dekoracje zdobią ścianę w transparentnej kabinie prysznicowej. Pokryta powłoką PVD ciemna szczotkowana armatura od Omnires (kolekcję obejrzycie TUTAJ) wraz drobiazgowo dobranymi czarnym dodatkami stanowią industrialny detal w pomieszczeniu.

Sypialnię znajdujemy w zdecydowanie mniej kontrastowej kolorystyce. Zieleń z tekstylnej tapety nad łóżkiem i zasłony w naturalnych odcieniach mają działanie uspokajające. Nawiązująca do części dziennej lamperia, tym razem jasnoszara, przechodzi w zakończoną zaokrąglonymi półkami pojemną szafę. Żywo-czerwone gałki na meblu oraz plastikowa lampa Ikea nad łóżkiem sprawiają, że nasza sentymentalna podróż do lat 70-tych trwa. Jak wam się podoba kolorowe mieszkanie autorstwa We Can Architects?

O pracowni:
WE CAN ARCHITECTS to studio projektowe, prowadzone przez architektów Piotra Lewandowskiego (SAW) i Zofię Piestrzyńską, mieszczące się w samym centrum Łodzi, w sąsiedztwie kultowego OffPiotrkowska. Biuro specjalizuje się w projektach zabudowy jednorodzinnej oraz aranżacji wnętrz mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Realizacje WE CAN ARCHITECTS cechuje nowoczesna i świeża forma, ale również wykorzystanie naturalnych ponadczasowych materiałów.

źródło: We Can Architects / https://wecanarchitects.com/ 
zdjęcia: Shop Lifting / https://www.shoplifting.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Polscy projektanci | Mozaika | Ceramika | Łódź | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej