Categories: Bez kategorii

Koniec wielkiej przebudowy. Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie otwarta

Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie jest jedną z głównych ulic miasta. Od poniedziałku 28 sierpnia mogą z niej korzystać kierowcy. Kilka dni wcześniej przebudowana aleja została oddana mieszkańcom.

Przebudowana aleja zmieniła swój wygląd i korzystanie z niej odbywa się na nowych zasadach. To teraz atrakcyjne miejsce do spacerów, a ruch aut został uspokojony. Podczas prac położono nową nawierzchnię, zbudowano nowe chodniki, 173 miejsca parkingowe dla aut z czego sześć dla samochodów elektrycznych i dziewięć dla osób z niepełnosprawnościami.

Co ważne, podczas prac budowlanych wykorzystano nie tylko nowe materiały, ale też pochodzące z recyklingu. Drogowcy ułożyli blisko 800 ton kostki kamiennej, którą pozyskano rozbierając starą nawierzchnię. Kostka zanim trafiła na aleję została poddana obróbce mechanicznej. Ścięto górne krawędzie kostki i powierzchnię wyrównano. Takie kostki z recyklingu ułożono w pobliżu miejsc parkingowych przy rondzie Plac Zgody oraz na placach. Wcześniej miasto Szczecin nie korzystało na taką skalę z materiałów kamiennych z odzysku.

Ciekawostką jest też wyeksponowane historycznego torowiska, które zostało odkryte podczas prac rozbiórkowych. Tuż obok ustawiono słup przystankowy, którego wygląd nawiązuje do historycznych przystanków, które w Szczecinie znajdowały się przed II wojną światową. W dobrym wyeksponowaniu torowiska oraz ustawieniu symbolicznego przystanku w historyzującej formie brał udział Michał Dębowski, który jest Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Aleja to przestrzeń, z której korzystać mają nie tylko zmotoryzowani, ale głównie piesi i rowerzyści. Aby poprawić komfort przemieszczania się posadzono nową zieleń – to między innymi 154 nowe drzewa (planty, magnolie i brzozy) oraz prawie dwadzieścia tysięcy krzewów.

Co się zmieni dla kierowców? Aleja ma nową organizację ruchu. Na odcinku od Placu Zwycięstwa do Placu Szarych Szeregów kierowcy będą mogli jeździć prędkością 30 km/h.

Całość uzupełniają elementy małej architektury. Przebudowana Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie ma nowe ławki i “ławkodonice”, które ustawiono w pobliżu zieleni.

Swoje miejsce zyskały dzieci. Na Placu Zgody powstał plac zabaw z infrastrukturą dla najmłodszych. Dzieci mogą tu korzystać z trampolin, instalacji pozwalającej grać w głuchy telefon. Na Alejach działa tez nowa fontanna.

Przesuń suwak PRZED i PO:

Wprawdzie Aleja została otwarta dla mieszkańców, ale drogowcom pozostały do wykonania ostatnie prace związane z elementami małej architektury i zieleni. Przebudowa Alei kosztowała ponad 43 mln zł. Jej projekt przygotowała Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk, a prace wykonała Firma Budowlano – Drogowa MTM S.A. Nadzór inwestorski nad przebudową wykonywany był przez spółkę Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

źródło: UM Szczecin, www.facebook.com/szczecin.eu

Czytaj też: Szczecin | Miasto | Urbanistyka | Place, Skwery, Parki  | Woonerf  | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO:

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej