ARCHITEKTURA

Krupówki bez pstrokacizny? Mają trafić do rejestru zabytków

Zakopiańskie Krupówki mają zyskać ochronę konserwatora zabytków. Chcą tego zakopiańscy urzędnicy, którzy upatrują w tym sposób na walkę z pstrokacizną.

Ulica Krupówki w Zakopanem to uwielbiany przez turystów szlak, który funkcjonuje jak deptak. Wypełniony jest sklepami i restauracjami oraz pojedynczymi punktami handlowymi, których estetyka pozostawia wiele do życzenia. W oczy rzucają się krzykliwe szyldy, napisy o intensywnych barwach, chaos w kwestii identyfikacji wizualnej i przypadkowa nowa zabudowa.

O problemie wiedzą zakopiańscy urzędnicy, którzy chcą, by Krupówki zostały wpisane do rejestru zabytków. Wpis ma uporządkować wizualną kwestię i ukrócić praktyki deweloperów, którzy stawiają tu budynki, które często nie pasują do charakteru miejsca. Kilka lat temu planowano nawet budowę centrum handlowego przy Krupówkach, na szczęście plany nie zostały zrealizowane.

W rozmowie z dziennikarzami TVN24 burmistrz Zakopanego Leszek Dorula stwierdził, że chce, by konserwatora zabytków dbał o wygląd ulicy, ponieważ w jego kompetencji znajdują się konkretne możliwości prawne.

Celem jest stworzenie takich warunków, które z jednej strony pozwolą chronić dziedzictwo historyczno-kulturowe, a z drugiej strony pozwolą prowadzić inwestycje komercyjne. Wpis do rejestru sprawi, że nowe budynki, które powstaną przy ulicy nie będą zasłaniać osi widokowych, które są cenną atrakcją miasta.

To dopiero początek procedury, której finałem będzie wpisanie Krupówek do rejestru zabytków. Cała procedura może trwać nawet trzy lata, przez ten czas miasto zorganizuje konsultacje społeczne, aby uwzględnić uwagi mieszkańców i przedsiębiorców. Dodatkowo konieczna może być zmiana miejscowego planu zagospodarowania, który obecnie określa Krupówki jako ulicę o intensywnej zabudowie. Taki status może być sprzeczny z planem ochrony zabytkowego charakteru miejsca.

źródło: Miejski Konserwator Zabytków w Zakopanem, Interia.pl, TVN24.pl

Czytaj też: Zakopane  | Zabytek | Miasto | Urbanistyka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Recent Posts

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej