ARCHITEKTURA

Lengrenówka. Dawny dom Zbigniewa Lengrena zmienił się w Muzeum Karykatury.

Lengrenówka – wyremontowana dwupiętrowa przestrzeń stanie się miejscem spotkań i edukacji oraz kameralnych wydarzeń artystycznych. Będą się tam odbywać warsztaty – dla dzieci i dorosłych – skupione wokół rysunku, komiksu, architektury, a nawet teatru i literatury. Od października część Lengrenówki zostanie przeznaczona na pracownię artystyczną. Komiksiarze i rysownicy znajdą tam miejsce, gdzie w spokoju i miłej atmosferze, całkowicie za darmo, w ramach przestrzeni coworkingowej, będą mogli pracować nad swoją twórczością.

Zbigniew Lengren – sylwetka artysty

Zbigniew Lengren  urodził się w 1919 roku w Toruniu, gdzie po wojnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Był autorem tekstów literackich, wierszy dla dzieci, współpracował również z teatrem satyrycznym.

Największą popularność zyskał jako grafik, ilustrator i karykaturzysta. Pracował dla „Szpilek”, tygodnika „Świat” i „Trybuny Robotniczej”. Przez wiele lat związany był z „Przekrojem” na którego łamach od 1948 publikował serię rysunkową z Profesorem Filutkiem i jego psem Filusiem. Ilustrował również książki o przygodach doktora Dolittle.

Lengrenówka – co powstanie w jej murach?

Lengrenówka to otwarta pracownia Muzeum Karykatury. Stanowi adaptację dawnego mieszkania i pracowni Zbigniewa Lengrena (1919– 2003) przy ulicy Brzozowej 6/8 a w Warszawie. Pełni funkcję całorocznego obiektu kulturalno-edukacyjnego oferującego przestrzeń zarówno do pracy indywidualnej, jak i do zajęć zorganizowanych. To miejsce inkluzywne i przyjazne, otwarte na działania edukacyjne i warsztatowe.

W czerwcu 2022 roku w Lengrenówce zostanie otwarta wystawa prac Zbigniewa Lengrena – grafika, ilustratora i karykaturzysty, który przez wiele lat związany był z „Przekrojem”. Z redakcją czasopisma współpracował od 1946 roku, a od 1948 publikował na jego łamach serię rysunkową z Profesorem Filutkiem. W zbiorach Muzeum Karykatury aktualnie znajduje się ponad 130 rysunków oraz plakatów autorstwa Lengrena. Od rodziny i spadkobierców artysty muzeum pozyskało także w formie depozytu dużą część kolekcji prac i pamiątek, które będzie wykorzystywać przy prezentacji i promocji jego twórczości. Więcej o warsztatach organizowanych w Lengrenówce znajdziecie w zakładce EDUKACJA oraz pod adresem mailowym edukacja@muzeumkarykatury.pl 

Partnerem Lengrenówki jest Fundacja PRZEKRÓJ, która udostępniła muzeum m.in. animacje z Profesorem Filutkiem, a także materiały archiwalne związane ze Zbigniewem Lengrenem. Pomysł i koncepcja projektu Lengrenówka: Elżbieta LaskowskaProgram edukacyjny: Gabriela Stankiewicz, Iga SkolimowskaProjekt aranżacji i wyposażenia wnętrz: Magdalena Bałycz, Metakwadrat

Więcej o bieżących wydarzeniach w Lengrenówce znajdziecie TUTAJ! 

źródło: um.warszawa.pl / https://muzeumkarykatury.pl/ zdjęcia: https://muzeumkarykatury.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Muzeum | Renowacja | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej