Categories: ARCHITEKTURA

Lotnisko Václava Havla w Pradze z zieloną rozbudową

Projekt rozbudowy przygotowały pracownie MVRDV oraz NACO. Zespół wygrał konkurs, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak lotnisko Václava Havla w Pradze będzie wkrótce wyglądać. Projekt obejmuje powiększenie Terminala 1 lotniska o nowe budynki.

Po drugiej stronie pętli lotniskowej znajdzie się kolejny budynek mieszczący hotel, centrum konferencyjne i parking. Te hybrydowe struktury oferują lotnisku dużą elastyczność, aby łatwo dostosować się do przyszłej rozbudowy lub zmiany aranżacji. Łącznie te trzy nowe budynki będą pierwszymi elementami lotniska, które pasażerowie zobaczą po przylocie, niezależnie od tego, czy lądują samolotem, czy docierają na lotnisko samochodem, taksówką lub autobusem. Nowe budynki Terminalu 1 rozszerzają istniejącą halę odlotów na wschód o dodatkową powierzchnię obsługi pasażerów w tym między innymi o strefę kontroli bezpieczeństwa. Ich zielone podświetlenie sprawia, ze architekci określają budynki mianem “latarni”.

Dwa nowe budynki terminalu lotniskowego, wychodzące zarówno na pętlę lotniskową, jak i na lotnisko, zostały zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej “przezroczyste”, umożliwiając bezpośredni widok przez budynek na drugą stronę. Dziedzińce między budynkami są gęsto obsadzone lokalnymi gatunkami roślinności, sprawiając wrażenie gęstego lasu po obu stronach strefy bezpieczeństwa. Bliskość zieleni ma pomagać zminimalizować stres związany z podróżą.

Kolejny budynek został zaproponowany jako “bliźniak”. Ma podobny rozmiar i niemal identyczną konstrukcję. Architekci uznali, że front tego budynku będzie niezwykle cenny w przyszłości, gdy lotnisko będzie się nadal rozwijać. Dzięki prostemu i elastycznemu układowi, ten obszar budynku można łatwo przekształcić w część obszarów obsługi lotniska w przyszłości.

Co ciekawe, budynki zdobi zielona instalacja, będąca interpretacją widoku Republiki Czeskiej wykonanej na podstawie zdjęć satelitarnych. Ta świetlna instalacja jest widoczna na zewnątrz i wewnątrz. Zewnętrzna część nowych obiektów wyposażona jest w panele fotowoltaiczne, które pozwolą zasilać lotniskowe urządzenia.

Projekt architektów zakłada, że lotnisko w Pradze zyska jeszcze trzeci budynek o charakterze administracyjnym. Znajdzie się tam sala konferencyjna i hotel. Projektanci wykorzystali klinowy kształt terenu tworząc pięciokondygnacyjne lobby wejściowe.

W Pradze wkrótce będzie inaczej. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa poczujesz się otoczony zielenią czeskiego krajobrazu – na suficie, który pokazuje jego zielone krajobrazy i na pobliskich dziedzińcach, na których rosną rośliny rozpoznawalne z czeskiego biotopu. To doświadczenie daje poczucie spokoju i kontroli… chwilę, by poczuć się uziemionym, tuż przed startem – mówi Winy Maas z MVRDV.

Według Jiříego Krausa, wiceprezesa zarządu, współpraca ze studiem architektonicznym MVRDV stanowi dla Portu Lotniczego Praga im. Václava Havla obietnicę stworzenia światowej klasy architektury o współczesnym podejściu i silnym nacisku na zrównoważony rozwój.

projekt: MVRDV, NACO

wiz. Achtain

Czytaj też: Praga | CzechyKomunikacja miejska | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej