Categories: ARCHITEKTURA

Ma 90 m kw. Mieszkanie na warszawskiej Pradze

Mieszkanie położone jest na warszawskiej Pradze. Projekt jego wnętrza powstał w pracowni Wojtyczka Pracownia Projektowa. Projektantka postawiła na ciepłe barwy, dzięki czemu w przestrzeni lato zdaje się trwać cały rok.

Projekt mieszkania powstał dla małżeństwa i ich małego dziecka. Lokal położony jest w nowym budynku, który ma dużo przeszkleń, dzięki czemu wnętrze jest dobrze nasłonecznione. Właścicielom zależało na tym, aby było jasne i przestronne z dużą ilością miejsca do przechowywania. Pragnęli również, by było minimalistyczne z ciekawymi elementami wykończenia, ale bez zbędnych dekoracji.

Mając jasno określone potrzeby inwestorów dotyczące ich wymarzonej przestrzeni, mogłam puścić wodze fantazji i stworzyć projekt odpowiadający ich gustom. Zdecydowałam się na kolor pistacjowy i odcienie brzoskwini, które szczęśliwie spodobały się inwestorom. Są uzupełnione bielą i szarością, a także ciepłym odcieniem drewna. Kolory i materiały sprawiają, że w projektowanej przestrzeni przez cały rok panuje letnia atmosfera, tym samym mogę stwierdzić, że do stworzenia tego projektu inspirowało mnie lato – wspomina Małgorzata Wojtyczka.

Zgodnie z życzeniem inwestora projektantka stworzyła wnętrze w minimalistycznym stylu. Nie jest tu jednak chłodno. Wnętrze wyróżniają ciepłe barwy i dobrane materiały, takie jak deska na podłodze czy drewno widoczne w elementach zabudowy meblowej.

W kuchni połączonej z salonem, najważniejszym elementem jest duża wyspa, przylegająca z jednej strony do komina obudowanego wysokimi szafkami, a z drugiej do ściany. Dzięki temu zabiegowi, kuchnia, na życzenie inwestorów została zamknięta od strony salonu, nie zabierając przy tym poczucia przestrzenności. Wysoka zabudowa w kolorze bieli stanowi tło wyspy. Mieści się w niej lodówka typu french door oraz piekarnik i mikrofala. Po drugiej stronie w wyspie, znalazło się również miejsce na małą lodówkę na wino.

W całym mieszkaniu przewija się motyw ryflowanych powierzchni, których nie mogło ich zabraknąć również w kuchni. Wyspa od strony salonu posiada ukryte, ryflowane szafki w kolorze pistacjowym. Dialog z nimi nawiązuje dekoracyjny, ryflowany okap. Blat roboczy utrzymany w ciepłej tonacji, to terrazzo włoskiej firmy Santa Margherita Surfaces. Jest zwieńczeniem wyspy, a także jej głównym elementem dekoracyjnym. Na bokach zaprojektowane zostały półki, które razem ze ścianami i sufitem w kolorze brzoskwini tworzą wizualną ramę dla całej kuchni. Od strony salonu, do wyspy dostawiony jest drewniany stół, który razem z krzesłami subtelnie wyodrębnia się spośród ryflowanego tła. Salon utrzymany jest w kolorach zieleni, a jego przedłużeniem jest piękny, duży taras z widokiem na Warszawę.

Pierwszym punktem zwracającym naszą uwagę po wejściu do łazienki jest koralowa umywalka nablatowa, stojąca na białej szafce z blatem terrazzo. To umywalka Omnires, którą zaprojektowała Paulina Shacalis. Wspomniany blat przechodzi na część ściany i parapet, co tworzy razem integralną całość. Zwieńczeniem tej strefy jest lustro przechodzące na sąsiednią ścianę. Dzięki temu zabiegowi jego odbicia przy każdej okazji korzystania z łazienki są ciekawe i intrygujące dla mieszkańców. Efekt drewnianej ściany tworzy zabudowa meblowa, która posiada ukryte szafki oraz stelaż toalety. Bazą dla ciepłych kolorów są szare płytki z kamiennym motywem, widoczne na podłodze i lamperii poprowadzonej wokół ścian. Część prysznica powyżej nich dopełniają ryflowane, białe płytki, na których pięknie rozchodzi się światło. W łazience postawiliśmy na klasykę, czyli chromowane baterie, które odbijają kolory łazienki i dzięki temu zdecydowanie bronią się w tej przestrzeni.

Wchodząc do sypialni można poczuć iście hotelowy klimat. Wnętrze zawdzięcza swoje ciepło i przytulność ambientowemu oświetleniu i występujących w nim przyjemnym tkaninom. Ściana za łóżkiem, w dolnej części wykonana jest z miękkich paneli tapicerowanych. Przechodząc ku górze obserwujemy wykończenie ryflowanym, drewnianym panelem wykonanym na zamówienie.

W tej części nie mogło oczywiście zabraknąć kierunkowych lampek do czytania. Sypialnia pomimo niewielkiego metrażu sprawia wrażenie przestronnej i otwartej, dzięki występującej w niej przeszklonej ścianie z wyjściem na balkon. Znajdziemy tam również małą toaletkę z okrągłym lustrem, stanowiącą zgrabne dopełnienie przestrzeni – dodaje Małgorzata Wojtyczka.

W prawie każdym pomieszczeniu, zaczynając od korytarza, a kończąc na schowku z pralką mamy szafy i zabudowy pod wymiar, co umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni i organizację wnętrza. Zaprojektowanie go z myślą o spełnieniu wszystkich oczekiwań inwestorów i jednoczesnym wystrzeganiu się wprowadzania niepotrzebnych elementów mogących zaburzyć harmonijną całość dla projektantki stanowiło nie lada wyzwanie. Gratulujemy efektu!

projekt: WOJTYCZKA Pracownia Projektowa (FBIG)

zdjęcia: Mood Authors

Czytaj też: WarszawaMieszkanie | Wnętrza | Art Deco | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej