ARCHITEKTURA

Metamorfoza domu kostki z PRL [ZDJĘCIA PRZED i PO]

Dom zlokalizowany jest w zielonej scenerii Jeziora Kierskiego. To popularny dom-kostka, których przed laty w Polsce powstawało mnóstwo. Jak się okazuje, dawny budynek z powodzeniem można dostosować do współczesnych standardów, taka metamorfoza domu kostki jest na piątkę z plusem.

Zabudowa sąsiednia jest bardzo zróżnicowana, dość ciasna i stanowi głównie zabudowę domków letniskowych. Inwestor zwrócił się do duetu architektów, którzy mieli przygotować projekt tzw. liftingu elewacji. Architekci mieli się skupić na elewacji i do minimum ograniczyć przebudowę bryły domu. Zastany układ funkcjonalny oceniono bowiem na bardzo dobry.

Korpus główny budynku pozostał w prostej, kubicznej formie. Zmieniona i rozbudowana została natomiast północno-wschodnia strefa wejściowa, poprzez dodanie prostej w formie ramy, stanowiącej także zadaszenie wejścia. Elewacja ta została także pozbawiona zbędnych otworów okiennych, dzięki czemu rozbudowane wejście stanowi bardzo istotny element architektoniczny całej bryły domu.

Projekt zakłada wypełnienie wnęki ramy drewnem tak, aby stanowiła całość. Poprzez licowanie skrzydła drzwi z resztą okładziny drewnianej udało się uzyskać oczekiwany efekt.

Elewacja drewniana z thermo jesionu starzeje się bardzo dobrze, a w sąsiedztwie soczystego zielonego ogrodu prezentuje się doskonale. Właściciele są zadowoleni i zadomowieni – a to cieszy nas najbardziej – mówią architekci z pracowni Ktura Architekci.

Widoczny pionowy element doświetla wejścia, które przełamuje równomierną jednolitą płaszczyznę elewacji, co jest szczególnie zauważalne po zachodzie słońca, przy rozświetlonym wnętrzu. W dzień natomiast doświetla strefę wejściową. Od strony ogrodu, w nawiązaniu do elewacji frontowej, zaprojektowany został drewniany taras, na którym można wypoczywać w ciepłe dni.

Porównanie:

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Metamorfoza

Autorzy: One Architekci/Projekt koncepcyjny: Katarzyna Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci), Otylia Danielewicz-Labacka,
Projekt budowlany oraz nadzór nad realizacją: Katarzyna Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci),
Zdjęcia z realizacji: www.fotografy.eu

 

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej