ARCHITEKTURA

Metamorfoza domu kostki z PRL [ZDJĘCIA PRZED i PO]

Dom zlokalizowany jest w zielonej scenerii Jeziora Kierskiego. To popularny dom-kostka, których przed laty w Polsce powstawało mnóstwo. Jak się okazuje, dawny budynek z powodzeniem można dostosować do współczesnych standardów, taka metamorfoza domu kostki jest na piątkę z plusem.

Zabudowa sąsiednia jest bardzo zróżnicowana, dość ciasna i stanowi głównie zabudowę domków letniskowych. Inwestor zwrócił się do duetu architektów, którzy mieli przygotować projekt tzw. liftingu elewacji. Architekci mieli się skupić na elewacji i do minimum ograniczyć przebudowę bryły domu. Zastany układ funkcjonalny oceniono bowiem na bardzo dobry.

Korpus główny budynku pozostał w prostej, kubicznej formie. Zmieniona i rozbudowana została natomiast północno-wschodnia strefa wejściowa, poprzez dodanie prostej w formie ramy, stanowiącej także zadaszenie wejścia. Elewacja ta została także pozbawiona zbędnych otworów okiennych, dzięki czemu rozbudowane wejście stanowi bardzo istotny element architektoniczny całej bryły domu.

Projekt zakłada wypełnienie wnęki ramy drewnem tak, aby stanowiła całość. Poprzez licowanie skrzydła drzwi z resztą okładziny drewnianej udało się uzyskać oczekiwany efekt.

Elewacja drewniana z thermo jesionu starzeje się bardzo dobrze, a w sąsiedztwie soczystego zielonego ogrodu prezentuje się doskonale. Właściciele są zadowoleni i zadomowieni – a to cieszy nas najbardziej – mówią architekci z pracowni Ktura Architekci.

Widoczny pionowy element doświetla wejścia, które przełamuje równomierną jednolitą płaszczyznę elewacji, co jest szczególnie zauważalne po zachodzie słońca, przy rozświetlonym wnętrzu. W dzień natomiast doświetla strefę wejściową. Od strony ogrodu, w nawiązaniu do elewacji frontowej, zaprojektowany został drewniany taras, na którym można wypoczywać w ciepłe dni.

Porównanie:

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Metamorfoza

Autorzy: One Architekci/Projekt koncepcyjny: Katarzyna Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci), Otylia Danielewicz-Labacka,
Projekt budowlany oraz nadzór nad realizacją: Katarzyna Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci),
Zdjęcia z realizacji: www.fotografy.eu

 

Recent Posts

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej