Categories: ARCHITEKTURA

Miasto Otwock oferuje darmowe projekty świdermajerów

Świdermajer to określenie dawnej architektury letniskowej. Najwięcej budynków w stylu nadwiślańskim powstawało na przełomie XIX i XX wieku. Teraz miasto Otwock chce promować podobną architekturę i oferuje darmowe projekty świdermajerów wszystkim, którzy chcą zbudować swój dom na terenie miasta.

Domy – świdermajery są charakterystyczne dla krajobrazu Otwocka. Miasto nawiązało współpracę z pracownią WIOSNA Architekci – Piotr Wiosna, która przygotowała projekty budowlane budynków. W sumie można wybierać projekty spośród trzech linii estetycznych: KLASYK, MODERN i NATUR.

To budynki jednorodzinne, których wielkość nie przekracza 70 m kw. Projekty budowlane są dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy planują budowę domu w Otwocku, ale mogą z nich również skorzystać ci, którzy chcą zrealizować tylko poszczególne elementy – na przykład elementy dekoracyjne.

Świdermajer to styl w budownictwie, z którego Otwock słynie w całej Polsce. Powinniśmy starać się jak najczęściej umieszczać elementy takiej architektury nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także zachęcać mieszkańców do inspirowania się tym stylem. Są to oryginalne i niepowtarzalne w skali kraju rozwiązania architektoniczne, które znacząco podnoszą wartość estetyczną budynków – mówi prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Wyboru trzech podstawowych projektów dokonano na drodze konkursu. Wybrana pracownia przygotowała ogólnodostępne projekty, do których miasto uzyska prawa autorskie i tym samym będzie mogło udostępniać je nieodpłatnie. Zaprojektowane budynki różnią się wyglądem zewnętrznym. W projektach zrezygnowano jednak z charakterystycznych dla świdermajerów werand – dzięki temu ograniczono powierzchnię to 70 m kw.

Co istotne, projekty będą dostępne w otwartych plikach czyli będzie można je modyfikować, a to znacząco obniży nakłady na projekt nawet dla osób, które chciałyby zastosować swoje oryginalne rozwiązania – dodaje Jarosław Margielski.

PROJEKT KLASYK

Czym różnią się trzy projekty? KLASYK nawiązuje do tradycyjnej formy świdermajerów z symetrycznym rozmieszczeniem okien i regularnym układem funkcjonalnym. Z kolei MODERN to wariacja rozwiązań przyjętych w KLASYKU – najbardziej widać to w oknach, które są tutaj dużo większe. Natomiast dom NATUR poprzez obniżenie i wysunięcie części frontowej fasady z głównym wejściem do budynku oraz zastosowanie wertykalnych przeszkleń z dekoracyjnym podziałem nawiązuje do formy werand i ganków oryginalnych świdermajerów z przełomu XIX i XX w.

Zdjęcie willi „Lodusieńka” przy ul. Herbacianej 6 w Radości z 1934 r.:

autor zdjęcia nieznany, źródło: wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Zaprojektowane domy mają dwie kondygnacje z poddaszem nieużytkowym i dwuspadowym dachem.

W szczytach zaprojektowano ozdobne konstrukcje, zwieńczone pazdurami, które są charakterystyczne dla stylu nadświdrzańskiego. Wykończenie ścian zewnętrznych zaprojektowano w głównej mierze w systemie elewacji wentylowanych z okładziną z naturalnej, impregnowanej deski elewacyjnej wzbogaconej drewnianymi ornamentami oraz skontrastowanej z betonową lub ceramiczną okładziną cokołów (NATUR, KLASYK) czy tynkiem strukturalnym (KLASYK, MODERN) – wyjaśnia autor projektu.

Chętni mogą pobrać projekty budowlane ze strony UM Otwock (kliknij w nazwę, aby przejść do strony): MODERN, NATUR, KLASYK.

źródło: UM Otwock

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ciekawostki | Historia | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

PROJEKT NATUR
PROJEKT NATUR
PROJEKT NATUR
PROJEKT MODERN
PROJEKT MODERN

Recent Posts

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej