ARCHITEKTURA

Mieszkanie w sercu Warszawy. Powstało w budynku z lat 60.

Wnętrze zaprojektowała Katarzyna Wisławska ze Studia WIDNO. Mieszkanie znajduje się w samym sercu Warszawy w budynku z lat 60., który zaprojektował Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski. Mieszkanie zostało zaprojektowanie dla pary artystów.

Mieszkanie ma 58 metrów kwadratowych powierzchni i posiada trzy balkony skierowane na trzy różne strony Warszawy. Przez okna od strony wschodniej rozpościera się widok na zielony skwer. Dzięki temu właściciele mogą cieszyć się słonecznymi porankami. Wcześniej istniało tu kilka małych pomieszczeń przedzielonych ściankami. Poczucie ciasnoty udało się zlikwidować wyburzając część ścian i otwierając przestrzeń. Projektantka chciała, aby naturalne światło docierało do każdego zakątka lokalu.

Zamiast murowanej ściany do gabinetu zrobiłam przeszklenie ze szkła ryflowanego, dzięki czemu razu po wejściu wita nas łuna światła przebijająca się przez szkło – tłumaczy Katarzyna Wisławska.

Kolorystyka jest stonowana, na podłodze położony jest beżowy mikrocement, dzięki czemu mieszkanie, które było bardzo niskie (245 cm) optycznie nabrało wysokości. Wnętrze utrzymane jest w minimalistycznym klimacie. Przestrzeń urozmaicają dodatki, które budują domową i przyjemną atmosferę. Czarno-białe zdjęcia w ozdobnych ramkach, kryształowy kinkiet, czy srebrna szczotka do włosów w łazience – to tylko niektóre z nich.

Koncentrując się na wydobyciu modernistycznych cech budynku, starałam się stworzyć mieszkanie będące spokojnym schronieniem czystych linii i naturalnych materiałów, do których można uciec w zabieganym codziennym życiu w zgiełku Warszawy. Główną inspiracja do projektu były lata 60. w polskiej architekturze wnętrz – budynek powstał w roku 1963 – dodaje projektantka.

W mieszkaniu można znaleźć sporo rozwiązań, które nawiązują do warszawskiego modernizmu takie jak ryflowane szło, drewniana stolarska, oryginalna mozaika z lat 60. na balkonie, kryształowe kinkiety, retro kontakty, meble z lat 60., w tym krzesło marki Vzor projektu Romana Modzelewskiego z przełomu lat 50-60. W salonie nad komodą wisi obraz malarza młodego pokolenia Janka Drągowskiego, tworzącego na co dzień w Warszawie.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Warszawa | Detal | Ciekawostki

Projekt wnętrza: Katarzyna Wisławska ze Studia WIDNO

Zdjęcia: ZASOBY STUDIO – Katarzyna Ramocka, Michał Woroniak

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej