DESIGN

Modernizm z obrazka. Zuza Gadomska i jej genialne ilustracje architektury

Autorką ilustracji z modernistyczną architekturą jest Zuza Gadomska, która w nieoczywisty sposób pokazuje najbardziej znane budynki. Jej ilustracje pełne są mocnych kolorów i oddają to, co w nowoczesnej i modernistycznej architekturze jest najpiękniejsze.

Zamiłowanie do architektury jest u Zuzy rodzinne. Architektami są między innymi dziadkowie, wujkowie i rodzice. W Gdańsku prócz Architektury studiowała także Skandynawistykę, dlatego wśród przygotowanych przez nią prac jest wiele ikonicznych budynków z Danii czy Norwegii. Zuza zastanawiała się, jak powinna kierować swoje architektoniczne zainteresowania, tak by znaleźć w architekturze miejsce dla siebie.

W pewnym momencie okazało się, że ilustrowanie architektury to jest strzał w dziesiątkę i kompletnie moja bajka – wspomina Zuza Gadomska.

Zgadzamy się z jej opinią. Przygotowane ilustracje doskonale oddają ducha prezentowanych budynków i z powodzeniem mogłyby zdobić ściany w pokoju niejednego fana architektury. Przez ostatnie lata jej prace można było oglądać podczas otwartych wystaw. Wśród nich między innymi wystawa “Międzymiejsca” w kawiarni Kofeina w Gdyni, w galerii Sztuka Wyboru w Gdańsku czy w Otwartej Pracowni Jazdów w Warszawie.

Brasilia

Sukcesem Zuzy jest nawiązanie współpracy z Fundacją Le Corbusiera. Opublikowaną przez nią ilustrację przedstawiającą jednostkę Marsylską zobaczyli współpracownicy Fundacji Le Corbusiera. Gmach jest chroniony prawnie, dlatego by sprzedawać ilustracje z budynkiem-ikoną Zuza musiała uwzględnić wymagania Fundacji. Na szczęście udało się jej wprowadzić kilka poprawek i ilustracja trafiła do sprzedaży.

Nic w tym dziwnego. Ilustracje, które tworzy nie oddają budynków jeden do jednego. Zuza analizuje grę światła i cienia, następnie przygotowuje paletę barw. Nie sugeruje się tutaj rzeczywistym wyglądem budynków, kolory dobiera po swojemu, instynktownie i odważnie. Efekt? Popatrzcie!

Czytaj też: Grafika | Architektura | Modernizm

Opera House, Oslo
Harpa, Reykjavik
Casa da Musica, Porto
Villa Savoye, Poissy
Brasilia
Kamienica Antoniego Ogończyka-Blocha i Leona Mazalona, Gdynia
Kamienica Hundsdorffów, Gdynia
Centrum Edukacyjno-Kulturalne im Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Bytom

źródło: Zuza Gadomska

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej