Categories: ARCHITEKTURA

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie [DOBRY BETON]

To jeden z ciekawszych betonowych budynków w Polsce .  Nowy gmach Muzeum Lotnictwa w Krakowie zaprojektował zespół architektów z berlińskiego biura Pysall-Ruge Architekten i Bartłomiej Kisielewski.

Obiekt powstał tuż obok starego gmachu muzeum. Jego otwarcie nastąpiło we wrześniu 2010 r. Mimo, że minęło już 5 lat od jego otwarcia to budynek ciągle wygląda świeżo. Projektantom udało się stworzyć ponadczasowy obiekt, pomogło temu zastosowanie betonu architektonicznego oraz specjalnego szkła.

Budynek swym kształtem przypomina olbrzymie śmigło. Projektanci chcieli połączyć klimat dawnego lotniska i zinterpretować go na nowo. Obiekt składa się z trzech skrzydeł. Wszystkie wykonane zostały z surowego betonu i szkła SunGuard, które doskonale odbija otoczenie i sprawia, że sąsiadujące z Muzeum obiekty stają się integralną częścią jego elewacji.

Nowy gmach muzeum, poza rozległą przestrzenią wystawową, mieści w sobie też obszerną bibliotekę, salę wykładową na 150 osób, restaurację i pomieszczenia administracyjne. Wszystkie wnętrza zaplanowane zostały w taki sposób, by zwiedzający mogli bez przeszkód podziwiać zgromadzone eksponaty.

Obiekt wpisuje się także w ekologiczne trendy i spełniał standardy architektury pasywnej. Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego i tzw. „potrójnej odpowiedzialności”:

Myśleliśmy o czynnikach związanych z dobrym samopoczuciem osób przebywających w obiekcie (ilość światła naturalnego, jakość powietrza, jakość akustyczna) oraz ekonomiczność eksploatacji – mówi Bartłomiej Kisielewski, partner w biurze Horizone Studio.

Budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego ma już na swoim koncie architektoniczne sukcesy. Obiekt zdobył nagrodę im. J. Bogdanowskiego za najlepszy obiekt zrealizowany w Krakowie w 2010r., był też nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award 2011. Dodatkowo w 2012r. zdobył główną nagrodę Cemex Building Awards i został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej na świecie wykonany z betonu architektonicznego. Budynek zwyciężył również w konkursie „Polska Pięknieje” w kategorii obiekt turystyczny.

Fot. Guardian Częstochowa
Fot. Guardian Częstochowa
Fot. Guardian Częstochowa

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej