ARCHITEKTURA

Najpiękniejsza w Polsce? Szkolna hala sportowa od pracowni eM4

Hala sportowa powstała przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Jej projekt przygotował architekt Marcin Brataniec z pracowni eM4.

Nad projektem hali pracowało także dwóch innych architektów – Damian Mierzwa oraz Marek Bystroń. Budynek powstał w miejscu rozebranej wcześniej starej hali, która była zbyt mała, aby sprostać wyzwaniom szkoły. Budowa nowego obiektu pozwoliła zachować i jednocześnie domknąć dziedziniec pomiędzy szkołą, boiskami i ulicą. Powstała prostopadłościenna bryła o mocnym charakterze, którą wbudowano w żyjącą już strukturę.

Wrażenie robi fasada, która koresponduje z otoczeniem. Dziedziniec przenika do hallu przez wysokie przeszklenie, drewniana elewacja staje się tarasem, a boiska zdają się wspinać na elewację. Dach szatni staje się widownią szkolnych rozgrywek i daje szansę wglądu do wnętrza hali.

Zabawa architekturą kontynuowana jest we wnętrzu. Zaproponowany układ poziomów, klatka schodowa z nową windą pozwalają teraz na szybkie przejście od szkolnego basenu do pięter, do których dostęp był wcześniej utrudniony. Architekci zastosowali grę światła i cienia. Z podłogi hali widać wodę basenu i ruch w siłowni na piętrze. W obiekcie znalazła się też ścianka wspinaczkowa, dzięki czemu cały kompleks zdaje się tętnić życiem.

Tło jest stonowane, by przyjąć kolorowe i spontaniczne życie szkoły. Dominuje surowy beton ścian i posadzek, jasne drewno i stal – opisuje architekt Marcin Brataniec.

Projektanci ostrożnie dawkowali kolory, dzięki czemu dobrze połączyli przestrzenie. Znaki, tablice, malowana balustrada i wybrane ściany, kierują ku miejscom, a ciemnoniebieska posadzka hali wprost odnosi się do kolory niecki basenu.

Kompleks został zaprojektowany tak, aby być możliwie uniwersalnym. Powstała salka fitness może być w każdej chwili zaciemniona i zmienić się w szkolny teatr. Kółko teatralne zyskało więc miejsce do prób i spektakli.

czytaj więcej: Edukacja | Sport | Kraków

Hala sportowa w Krakowie projektu eM4

źródło: eM4 PRACOWNIA ARCHITEKTURY . BRATANIEC

View Comments

  • Może i jest najpiękniejsza, zaprojektowana ze sznytem i w ciekawej formie ale najważniejsze ciągi komunikacyjne, strefa wejścia, poczekalnia, przejścia między szatniami np. do toalet, hali sportowej itp są po prostu źle zaprojektowane. Brakuje logicznego rozplanowania w.w elementów oraz ich funkcjonalności. Obecnie aby wejść na sale sportową, należy wyjść z części zamkniętej, przejść przez strefę wejścia i wejść na salę sportową. Podobnie przejście z toalet do szatni, trzeba przejść przez korytarz. Nie jest to dobrze rozplanowane.

Recent Posts

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej