ARCHITEKTURA

Najpiękniejsze, nowe ceglane budynki na świecie [TOP 5]

Jak wybrać najpiękniejsze ceglane budynki na świecie? Zadanie nie jest łatwe, zwłaszcza, kiedy do wyboru jest ponad 600 projektów z całego świata. Jury konkursu Brick Award 2020 miało więc twardy orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach udało im się wyłonić finałową piątkę. W zestawieniu jest budynek z Polski, który zdobył główną nagrodę, co znaczy, że w kraju mamy najpiękniejszy ceglany budynek na świecie.

Do konkursu Brick Award 2020 zgłoszono 644 projekty z 55 krajów. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Wiedniu. To było kameralne wydarzenie, bez udziału publiczności. Jego przebieg mogliśmy śledzić dzięki transmisji online.

Jury wyłoniło zwycięzców – najlepsze ceglane budynki w pięciu kategoriach: Feeling at home, Living together, Working together, Sharing public spaces oraz Building outside the box. Zgłaszane do konkursu budynki musiały posiadać materiały ceramiczne w wykończeniu – to podstawowy warunek Brick Award. Organizatorzy dokonali czytelnego podziału tworząc tych pięć kategorii, dzięki czemu mogli wyróżnić domy, budynki wielorodzinne, budynki biurowe i obiekty publiczne.

Jury przyznało też Nagrodę Główną, którą zdobył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Architektura odgrywa ważną mediującą rolę tworząc relacje między ludźmi a zabudowaną przestrzenią. Szczególnie w obszarach miejskich widzimy potrzebę innowacyjnego podejścia i tworzenia atrakcyjnych przestrzeni mieszkalnych i przeznczonych do pracy – mówił Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG.

W swojej pracy architekci muszą uwzględniać realia zmieniającego się świata. Odkrywać nowe formy, materiał, koncepcje i techniki budowy. Do tego dochodzą kwestie techniczne, coraz wyższe wymagania jakościowe, koszt budowy oraz ekologia.

Brick Award daje architektom z całego świata okazję do zaprezentowania swoich innowacyjnych projektów architektury ceglanej. Ma także na celu zachęcanie architektów do dzielenia się koncepcjami projektowymi i poszukiwania nowych sposobów myślenia o architekturze. W 2020 roku Wienerberger po raz dziewiąty przyznaje te międzynarodowe nagrody. Rekordową liczbę 644 projektów zgłosiło w tym roku 520 architektów z 55 krajów – mówi CEO Heimo Scheuch.

W tym roku członkami jury byli: Helena Glantz, Urban Design (Szwecja), Toni Gironès Saderra, Estudi d’Arquitectura Toni Gironès (Hiszpania), Tina Gregoric, Dekleva Gregoric Architects (Slowenia), Mette Kynne Frandsen, Henning Larsen Architects A/S (Dania) oraz  Jonathan Sergison, Sergison Bates Architects (Wielka Brytania).

Najpierw pre-jury złożone z dziennikarzy zajmujących się architekturą zawęziło liczbę zgłoszonych projektów do 50 nominacji. Z tej listy jury wyłoniło zwycięzców.

I kategoria: Sharing public spaces

W tej kategorii zwyciężył budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który zaprojektowany został przez BAAS arquitectura z Hiszpanii, pracownię Grupa 5 architekci i Małeccy biuro projektowe z Polski. Dodatkowo, budynek otrzymał Nagrodę Główną, co znaczy, że jest najpiękniejszym ceglanym budynkiem na świecie! Więcej o tej architektonicznej perełce pisaliśmy w naszym poprzednim artykule TUTAJ.

fot. Jakub Certowicz

II kategoria: Living together

Zwycięskim projektem tej kategorii został został Prototype Village House zaprojektowany przez Rafi Segal, MIT Rwanda Workshop Team (USA) wraz z Rwanda Housing Authority (Rwanda). Obiekt jest prototypem tanich mieszkań, których architektura została dostosowana do lokalnych potrzeb. Taki dom można łączyć i układać niczym klocki, tworząc różne formy urbanistyczne.

fot. Rafi Segal, Monica Hutton, Andrew Brose

III kategoria: Feeling at home

W tej kategorii jury nagrodziło projekt Iturbide Studio autorstwa Tallera Mauricio Rochy i Gabriela Carillo z Meksyku. Ta niewielka przestrzeń zawieszona została między dwoma dziedzińcami znajdującymi się na końcach budynku. Domy w Barrio Niño Jesús w Mexico City mają zwykle tylko jedno lub dwa piętra. W trzykondygnacyjnym Iturbide Studio poszczególne przestrzenie są silnie zaakcentowane, łącząc ulicę i parter z widoczną na tle nieba panoramą miasta, gdzie dachy budynków współistnieją z koronami drzew.

fot. Rafael Gamo

W tej samej kategorii projekt Can Jaime i n´Isabelle autorstwa TEd´A arquitectes z Hiszpanii otrzymał Nagrodę Specjalną. Dom w odosobnionym miejscu, w którym relacje między przestrzeniami określone zostały przez śródziemnomorski klimat oraz tradycyjną artykulację architektoniczną z wykorzystaniem czterech dziedzińców. Zastosowanie cegły jest tu szczególnie wartościowe ze względu na fakt powstania miejsca wykorzystującego własne zasoby, które wraz z upływem czasu będzie tworzyło przyjemny mikroklimat, oazę mieszkalną o każdej porze roku.

fot. TedA Arquitectes

IV kategoria: Working together

W tej kategorii wyróżniono budynki biurowe. Jury nagrodziło Miejskie Archiwum Delft, zaprojektowane przez Office Winhov z Holandii i Gottlieb Paludan Architects z Danii. Jury doceniło ten projekt uznając za koncepcyjnie jasny i precyzyjny. Architekci zaproponowali otwarty parter, który powstał jako przestrzeń, w której można poznawać i udostępniać materiały dotyczące historii miasta. Z kolei zamknięte elewacje wyższych kondygnacji skrywają magazyny archiwum.

fot. Stefan Müller

V kategoria: Building outside the box

To kategoria, w której liczy się kreatywność. Zwyciężył w niej projekt Biblioteki Maya Somaiya zaprojektowanej przez Sameep Padora & Associates w Indiach. Jury konkursu Brick Award doceniło ten projekt za innowacyjność. Wykorzystano tutaj cegły w niekonwencjonalny sposób, kształtując dach biblioteki jako „ruchomy” krajobraz i plac zabaw dla szkoły.

Pula nagród w konkursie wyniosła prawie 30 tysięcy euro.

Czytaj też: Cegła | Dom | Biurowiec | Detal

fot. Edmund Sumner

źródło: materiały prasowe Wienerberger

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej