DESIGN

Namigo Studio. Natalia Janik i jej ceramika inspirowana sztuką Podhala

Natalia Janik większość swojego życia spędziła na Podhalu. Dlatego z tradycji i kultury tego regionu czerpie tworząc gliniane dzieła sztuki. Na projektowanych przez nią minimalistycznych filiżankach czy wazonach można zobaczyć delikatne wzory inspirowane sztuką ludową Podhala i stylem zakopiańskim. Działalność Namigo Studio to przeciwwaga dla promowania masowej produkcji i plastikowej tandety.

Natalia Janik jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara  w Zakopanem oraz wzornictwa na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
w Krakowie. Po studiach wróciła jednak na Podhale. Jak mówi, środowisko, w którym się wychowała miało ogromny wpływ na jej obecne projekty. – Rzemiosło, tradycja, natura oraz sport inspirują mnie do podejmowania nowych wyzwań, oraz tematów projektowych – mówi projektantka, która niespełna trzy lata temu założyła niewielką pracownię ceramiczną Namigo Studio. Znajduje się ona w Witowie, podhalańskiej wsi położonej przy największej i najdłuższej dolinie Tatr Polskich, Dolinie Chochołowskiej oraz Magurze Witowskiej, na którą rozpościera się widok z okien pracowni.

W jej ofercie są przede wszystkim produkty użytkowe, takie jak naczynia, zastawy stołowe, wazony czy lampy. Ponieważ proces ich produkcji jest czasochłonny, nie można ich dostać od ręki, a na zamówienia trzeba poczekać kilka tygodni. Jednak na pewno warto. Tym, co cechuje produkty tworzone przez Natalię Janik, są bowiem prostota oraz minimalizm. – Równie istotna jest też ich praktyczność oraz organiczność, zainspirowana naturą Tatr, dla której po studiach wróciłam do Zakopanego – mówi artystka.

Na naczyniach widnieją delikatne wzory nawiązujące do Podhala, w tym charakterystyczne motywy roślinne zwane lelujami, gajami, podstolami. – Moim celem było opracowanie na nowo tychże motywów, z zachowaniem ich historii, ale w bardziej minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Motywy zakopiańskie niestety zatraciły swój piękny rzemieślniczy charakter. Przyczyniła się do tego masowa produkcja, wątpliwej jakości, wszechobecnej tandety w produktach sprzedawanych na podhalańskim rynku – opowiada.

Jak wygląda sam proces produkcji?

Produkty są wykonywane z gliny. Aby podkreślić naturalny charakter materiału, większość produktów jest pozostawiona z zewnątrz w stanie surowym. Jest to celowy zabieg, który ma nawiązywać do struktury skalnej Tatr.

– Na początku mojej drogi chciałam, aby produkcja była oparta na odlewaniu z uprzednio wykonanych form gipsowych, co umożliwiłoby powtarzalność produktu oraz szybszy proces wytworzenia. Obecnie, produkty wykonywane są wyłącznie za pomocą techniki toczenia na kole garncarskim. Garncarstwo, to jedno z najstarszych rzemiosł, obecnie wymierający zawód. Toczenie na kole garncarskim to szkoła pokory, ciągłej nauki oraz umiejętnego planowania całego procesu projektowego, co w nowoczesnych kształtach, wymaga wielu prób, oraz odpowiednich umiejętności – opisuje Natalia Janik. – Po kilku latach nauki tej techniki, obecnie jestem w stanie wykonać niemal identyczne produkty w kilkunastu egzemplarzach. Wykonuję również krótkie serie, unikatowych produktów. Założeniem marki jest „slow and long life”, wysokiej jakości wyroby kamionkowe, których liczba podyktowana jest aktualnym zapotrzebowaniem.

Jak sama mówi, w takich naczyniach jest zawarty jej cel, czyli tworzenie dobrze zaprojektowanego produktu, który poprzez swoją fakturę uczy koncentracji na dotyku oraz na codziennych czynnościach. – Jego surowość i wzór przywodzi na myśl naturę oraz jest pomostem łączącym tradycję i historię stylu, która pozostaje nadal niedocenianym miejscem inspiracji – mówi. 

Więcej informacji o Namigo Studio można znaleźć na stronie www.namigo.studio i w mediach społecznościowych. Twórczyni zachęca również do bezpośredniego kontaktu oraz odwiedzania pięknie położonej pracowni znajdującej się w niewielkim Witowie.

Tekst: Tomasz Kobylański.

Zdjęcia: Natalia Janik, Mikołaj Walczewski, Katarzyna Dargacz, Ewa Kania

Zobacz również: Ceramika | Rzeźba | Minimalizm | Wnętrza

 

 

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej