Categories: ARCHITEKTURA

Nietypowe kino plenerowe w Suszcu. To projekt Ligas Architekci

W niewielkim Suszcu powstało kino plenerowe, które dzięki zadaszeniu umożliwia komfortowe oglądanie filmów, ale nie tylko! Jego projekt powstał w pracowni Ligas Architekci.

Budowa kina plenerowego była możliwa dzięki Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania “Ziemia Pszczyńska”. Obiekt powstał dla gminnego ośrodka kultury. Plenerowe kino w Suszcu przypomina głaz, który został wydrążony w środku i ociosany.

Obiekt zaprojektował Łukasz Ligas (Ligas Architekci) we współpracy z Pracownią Architektoniczną Projekty Piotr Puszczewicz. Powstanie projektu wspomagali Konrad Wnęczak i Tomasz Łaźniowski. W sumie konstrukcja ma 89 m kw. powierzchni.

Kino zostało zaprojektowane w taki sposób, aby mogło pełnić funkcję zewnętrznego kina plenerowego z zadaszoną widownią mogącą pomieścić maksymalnie 50 osób, służącą do kameralnych projekcji filmowych. Dodatkowo jest to miejsce wspierające kulturę – można organizować tu występy teatralne, koncerty muzyczne i zajęcia edukacyjne.

Poprzez otwarcie się w drugim kierunku – na park, obiekt zyskał dodatkową zewnętrzną scenę, umożliwiającą zwiększenie skali wydarzenia lub wprowadzenie atrakcyjnej scenerii widocznej z widowni. Lokalizacja obiektu w bezpośrednim sąsiedztwie GOK-u, w znacznym stopniu poszerza jego możliwości kulturalne. Scena, natomiast zaprojektowana została jako przestrzeń zamykana bramami opuszczanymi z dwóch stron, umożliwia to zwrócenie jej w wymaganym kierunku, do wnętrza lub na zewnątrz – w stronę widowni, lub w stronę istniejącego parku. Rozwiązanie to umożliwia wielofunkcyjne jej użytkowanie

Budynek został zaprojektowany w formie nowoczesnej, zwartej, prostopadłościennej bryły z częściowym nadwieszeniem widowni. Boczne ściany widowni pozostały otwarte – niezabudowane, dając wgląd do wnętrza obiektu jednocześnie zdradzając jego funkcję. Wymiary obiektu w rzucie to 12,0 m x 7,4 m, a wysokość wynosi ok. 5,0 m.

Aby stworzyć obiekt trwały, a jednocześnie charakteryzujący się indywidualnym wyrazem architektonicznym, obiekt kina letniego zaprojektowany został w technologii żelbetowej monolitycznej, przy zastosowaniu betonu barwionego w masie w kolorze grafitowym. Aby elewacji nadać indywidualnego charakteru do skonstruowania ścian z betonu zaproponowano użycie tradycyjnego szalunku
drewnianego, chcąc uzyskać w ten sposób niepowtarzalną fakturę elewacji.

Siedziska zadaszonej widowni zostały zaprojektowane z drewna modrzewiowego, komponując się z grafitowym odcieniem betonu, zmiękczając jego surowy wygląd. Balustrady zostały zaprojektowane jako pełnoszklane. W ten sposób rozwiązania materiałowe konsekwentnie wpisują się w nowoczesną formę obiektu – opisuje architekt Łukasz Ligas.

Sama bryła została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dzieci i osób starszych.

fot. Tomasz Zakrzewski

źródło: Place, Skwery, Parki  | Miasto | Zieleń | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej