Categories: ARCHITEKTURA

Niewielki Wieleń pokazał, jak to się robi! Oto Bulwary Nadnoteckie

To część projektu rewitalizacji miasta. Bulwary Nadnoteckie w Wieleniu zaprojektowali architekci z pracowni Neostudio Architekci. Mieszkańcy zyskali atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Położony nad rzeką teren może stać się wizytówką miasta.

Wieleń to miasto w województwie Wielkopolskim, które ma niemal 6 tys. mieszkańców. Zbudowane tam Bulwary Nadnoteckie są priorytetową częścią inwestycji w programie rewitalizacji Wielenia i stanowią przywrócenie miastu właściwego dostępu do rzeki Noteć. Rzeka w mieście jest istotnym czynnikiem kształtującym pozycję miasta i jego rangę. Noteć niegdyś skupiała gospodarcze centrum i wyznaczała granicę państwa po I wojnie światowej.

Wieleń od wielu lat starał się, aby jego mieszkańcy mogli korzystać z dobrodziejstw wynikających z położenia miasta przy rzece, która jest jednocześnie drogą wodną Wisła – Odra, będącą częścią międzynarodowej drogi wodnej E-70. Od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Warty należy do śródlądowych wód powierzchniowych uznanych za żeglowne, zwanych „śródlądowymi drogami wodnymi”.

Teren inwestycji znajduje się w sąsiedztwie zabytkowego układu urbanistycznego miasta i skanalizowanej rzeki, której funkcjonowanie podlega regułom narzuconym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W ramach realizowanego projektu powstał ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki, na długości ponad 500 m wraz z połączeniami z przestrzenią miasta i zieloną linią brzegową – opisują architekci.

Neostudio w swoim projekcie wyodrębnił moduły, którym nadano kolejne nazwy i konkretne funkcje. Osoby, które korzystają z rzeki mogą tu się zatrzymać i spędzić czas w otoczeniu atrakcyjnej architektury. Moduł „Bulwary” tworzy jeden ciąg: dwóch nabrzeży cumowniczych (przystani) nr 1 i 2 o długościach 120 i 58 mb oraz dwóch opasek brzegowych i muru oporowego. Z kolei moduł „Zielona klasa” to przestrzeń do integracji uczniów i prowadzenia zajęć na powietrzu. Można tu organizować zajęcia poświęcone przyrodzie i kwestiom ekologii. Kolejny moduł to „Ścieżki edukacyjne” (ornitologiczne i historyczne związane z Wieleniem).

Wyznaczonych stref do aktywności jest więcej. Architekci zaprojektowali moduł „Szkolne ogródki”, gdzie najmłodsi mogą sadzić rośliny, natomiast moduł „Zabawa? Naturalnie!” to nowoczesny plac zabaw, którego elementy zbudowano z wykorzystaniem drewna akacjowego.

Główną ideą projektu było stworzenie miejsca przyjaznego i jak najbardziej zbliżonego do naturalnych brzegów rzeki. Skanalizowana Noteć pełniąca funkcję żeglowną otrzymała odbetonowane linie brzegowe ze wzmocnionymi skarpami, wykonanymi
z częściowo odzyskanymi z rzeki kamieniami i pozyskanym lokalnie kamiennym otoczakiem i trawy z mikrokoniczyną – dodają autorzy projektu.

Aby zadbać o komfort rowerzystów ciąg pieszo-rowerowy zbudowany został z asfaltu. Dodatkowo dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych zbudowano pochylnię wjazdową na nabrzeże nr 1.

Wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego zaprojektowano półwyspy z ławkami z wypełnieniem drewnianym i parkowymi koszami, które wkomponowane w zieleń łąkową stanowią miejsce indywidualnego wypoczynku. Poszczególne moduły toną w zagospodarowaniu zielenią niską – trawy ozdobne i łąkowe (niewymagające podlewania), zieleń rodzima oraz wysoką – dosadzonymi lipami.

Przygotowując projekt bulwarów architekci zachowali istniejące duże drzewa i wyznaczyli miejsca na wykonanie nowych nasadzeń. W całej realizacji ważne jest odpowiedzialne projektowanie – ograniczono ślad węglowy poprzez zastosowanie materiałów lokalnych i zadbano, by powierzchnie przepuszczały wodę opadową do gruntu. Bulwary choć są niewielkie to stanowią atrakcyjną strefę do edukacji i wypoczynku, która integruje mieszkańców.

Bulwary Nadnoteckie zdobyły I Nagrodę w XII edycji konkursu „Najlepiej Zagospodarowana Przestrzeń Publiczna w Wielkopolsce” pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Poznaniu.

Jak Sąd Konkursowy uzasadnił przyznanie nagrody?

Nagrodę przyznano za wykreowanie ciekawej, czytelnej i zapraszającej przestrzeni, która doskonale połączyła tkankę miejską z rzeką. Realizacja odpowiada trendom współczesnej urbanistyki, a równocześnie jest adekwatna do miejsca, dobrze wyskalowana i estetyczna. Stworzono miejsce, które może stanowić ciekawy przystanek albo być atrakcyjnym początkiem podróży po jednej z najpiękniejszych dolin rzecznych w kraju. Realizacja efektywnie służy turystom i mieszkańcom, integruje i zachęca do zainteresowania rzeką oraz jej środowiskiem przyrodniczym – czytamy w uzasadnieniu.
_

Projekt: Neostudio Architekci Świerkowski Jarosz Sp.P.

Autorzy: Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski

Współpraca autorska: Małgorzata Biadała, Katarzyna Spychalska, Tomasz Sołtysiak

Projekt: 2020-2021

Realizacja: 2021-2022

Powierzchnia terenu opracowania: 19 501,40 m2

Powierzchnia części rzeki:  4899,60 m2

fot. Paweł Świerkowski, Bartosz Jarosz

źródło: Neostudio Architekci

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Meble miejskie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej