ARCHITEKTURA

Nowe Centrum Warszawy coraz bliżej. Miasto podpisało umowę na projekt!

Nowe Centrum Warszawy to gigantyczny projekt realizowany obecnie przez stołeczny ratusz. W ramach projektu zmieni się centrum Warszawy. Będzie mniej betonu, a pojawi się więcej zieleni. Teraz miasto podpisało umowę na przygotowanie projektu, dzięki któremu będzie można rozpocząć realizację inwestycji.

Wszystkie informacje o zmianach zapowiedzianych w ramach Nowego Centrum Warszawy wraz z kompletem zdjęć i wizualizacji PRZED i PO zamieściliśmy w artykule TUTAJ.

Umowę podpisał Zarząd Dróg Miejskich z pracownią RS Architektura Krajobrazu, która wygrała konkurs na projekt koncepcyjny zmian. Architekci zajmą się przygotowaniem dokumentacji, która dotyczyć będzie metamorfozy ulic Złotej i Zgoda. Proces projektowania ma trwać ponad roku. Autorzy otrzymają na ten cel 1,53 mln zł.

Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy – będzie dużo drzew, nowe place, wygodne chodniki oraz lustro wodne. W planach jest posadzenie 167 drzew oraz wytyczenie blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami. Część miejsc parkingowych zostanie przeniesiona do garażu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy, którego budowa rozpocznie się już wkrótce. Zarządca garażu zapewni abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Pozwoli to na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie, które teraz są zajęte przez samochody.

Ruch kołowy w rejonie ulic Złotej i Zgoda zostanie ograniczony i uspokojony. Powstaną strefy zamieszkania i Tempo 30, z wjazdem ograniczonym przede wszystkim do dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie, w nowym zagospodarowaniu tego obszaru zachowana zostanie pewna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.

Tunel w osi ul. Złotej zostanie zlikwidowany, w miejscu rampy zjazdowej do tunelu powstanie podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha będzie zlokalizowany płytki zbiornik wodny, a rzędy drzew posadzone wzdłuż ulicy Złotej podkreślą oś widokową na Pałac Kultury i Nauki. Przed Domem pod Orłami powstanie reprezentacyjny plac, stanowiący zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Odpowiednio zakomponowana zieleń podkreśli ważne osie widokowe i piękną architekturę, a ozdobna rabata i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku.

Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie w drugiej połowie 2023 roku.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Miasto | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej