ARCHITEKTURA

Nowe oblicze Międzynarodowych Targów Poznańskich. Mamy projekt

Projekt przygotowali architekci z pracowni Panek Studio. Koncepcja jest na tyle ciekawa, że Międzynarodowe Targi Poznańskie nabyły makietę projektu. Sprawdzamy, jakie zmiany zakłada koncepcja projektantów.

Projekt koncepcyjny głównego budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich koncentruje się na elemencie architektonicznym, który ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie każdej osoby korzystającej z budynku. Element ten jest bezpłatny, mowa jest tutaj o naturalnym świetle.

Uzyskanie odpowiedniej intensywności światła naturalnego we wnętrzach nie należy do prostych zadań. Obecna elewacja budynku składa się z wielu przeszkleń przepuszczających większość promieni słonecznych, które nagrzewają pomieszczenia i wywołują efekt oślepienia. W koncepcji Panek Studio tradycyjne szyby zostały zastąpione panelami kapilarnymi. Innowacyjny system rozprasza światło dzienne zapewniając skuteczną izolację termiczną. Załamane światło zmienia też swoją intensywność i staje się przyjemne dla oczu.

Na elewacji z białymi płytami kontrastuje dymione szkło, które dzieli fasadę na dwie równe części. Ciemny pas odsłania klatkę schodową i przechodzących po niej pracowników. Ten teatralny układ oprócz wymiaru praktycznego, nawiązuje do ważnych idei MTP: otwartości i transparentności. Dymione szło zostało wprowadzone również na boczne wykusze (jako część salek do spotkań kreatywnych) oraz długi łącznik prowadzący do sąsiadującego budynku. Dla złagodzenia długiej, unoszącej się w powietrzu bryły, studio zaproponowało zasadzenie poniżej roślinności i wstawienie ławek, aby oddać fragment przestrzeni do użytku publicznego.

W projekcie wędrówka światła słonecznego nie kończy się na biurach. W dachu został przewidziany świetlik rozprowadzający promienie przez modularny układ kondygnacji.

Projekt Centrum Targowego był efektem naszych badań na temat światła naturalnego we wnętrzach. Często ten element jest analizowany zbyt powierzchownie. W zasięgu ręki mamy fantastyczne narzędzie, które poprawia nasze samopoczucie, modeluje przestrzeń i ją zdobi. Szkoda z niego nie skorzystać w pełni – mówi autor projektu, Paweł Panek.

Panek Studio łączy projektowanie wnętrz z doświadczeniem marketingowym. Powiązanie obu specjalizacji pozwala pracowni na tworzenie wizerunku wnętrz komercyjnych od „A do Z”, uwzględniając jego wygląd, identyfikację i promocję.

wiz. www.panekstudio.com

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej