Nowe życie opuszczonej kamienicy. Architekci zmienili ją w ceglane cudo

W architekturze cenimy unikalne rozwiązania. Architekci z pracowni MAPAA mieli oryginalny pomysł na remont opuszczonej kamienicy, która po przebudowie zyskała nową aranżację wnętrza oraz rzeźbiarską elewację.

Budynek znajduje się w Santiago w Chile. Nie jest stary bo ma nieco ponad 30 lat. Jednak od kilku stał opuszczony. Właściciel postanowił przeprowadzić generalny remont i stworzyć w środku przestronne mieszkania. Do przygotowania projektu zaprosił biuro projektowe MAPAA. Zadaniem architektów było przeprojektowanie wnętrza, które miało pomieścić 7 mieszkań. Zadanie nie było łatwe bo kamienica znajduje się w sąsiedztwie budynków, których większość powstała w latach 40. XX wieku.

Jak połączyć współczesne rozwiązania ze starą tkanką? Architekci postawili na unikalną elewację od strony ulicy. Ale po kolei. W pierwszej kolejności musieli opracować układ funkcjonalny, aby do środka wpuścić maksymalnie dużo naturalnego światła. W tym celu architekci powiększyli otwory okienne i zmienili pierwotną morfologię budynku. Frontowe ściany zyskały prefabrykowane okna. Mają atrakcyjne, cienkie ramki i razem z ceglaną elewacją zdają się tworzyć jedną płaszczyznę.

Elewacja została wykonana z cegły. Architekci ułożyli ją w nietypowy sposób, przesuwając co drugi fragment o kilkadziesiąt stopni. Uzyskali w ten sposób wyjątkową, rzeźbiarską formę. Taki zabieg sprawił, że w słoneczne dni elewacja zdaje się ożywać – wędrujące po horyzoncie słońce pada na frontową ścianę, a wysunięte cegły dają cień tworząc ciekawy zabieg wizualny.

W środku powstało siedem mieszkań. Architekci zaprojektowali tu kawalerki o 35 m kw. powierzchni oraz większe mieszkania o powierzchni wynoszącej 80 m kw. Te drugie mają po dwie sypialnie.

Projekt przebudowy ceglanej kamienicy znalazł się w ścisłej pięćdziesiątce najlepszych projektów w międzynarodowej edycji konkursu Wienerberger Brick Award 2020. Warto przypomnieć, że ostatnią polską edycję konkursu wygrał budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zaprojektowali go architekci z biura BAAS Arquitectura z Hiszpanii oraz polscy projektanci z pracowni Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe, którzy najpierw wygrali polską edycję konkursu, a następnie zwyciężyli międzynarodową odsłonę Brick Award. Nasz artykuł na ten temat opublikowaliśmy TUTAJ.

Czytaj też: Cegła | Dom | Dom jednorodzinny | Architekt | Wydarzenia

fot. Nico Saieh, źródło: MAPAA, Brick Award

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej