ARCHITEKTURA

Nowe życie zaniedbanej działki w Warszawie. Wyniki konkursu Saint-Gobain Architecture Student Contest

To jeden z najciekawszych architektonicznych konkursów, o których pisaliśmy. Saint-Gobain Architecture Student Contest to międzynarodowe wydarzenie, w którym biorą udział studenci z całego świata. W ostatniej edycji musieli stworzyć projekt rewitalizacji działki, która położona jest obok dworca wschodniego w Warszawie. Najlepszy projekt przygotował zespół z Finlandii.

W ostatniej edycji konkursu Saint-Gobain wzięło udział 1567 uczestników z ponad 220 uczelni na świecie. W pierwszym etapie studenci rywalizowali w edycjach krajowych. Najlepsze projekty trafiły do międzynarodowego etapu. W tym roku w finale rywalizowały w sumie 52 zespoły z 32 państw.

Formuła konkursu już od pierwszej edycji zorganizowanej w 2004 roku zakłada opracowanie projektu architektonicznego zagospodarowania miejsca, które jest wyznaczone przez organizatorów. W ostatniej edycji studenci z całego świata projektowali metamorfozę działki w Warszawie. Na najlepsze oceny mogły liczyć projekty, które wyróżniają się innowacyjnością i wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju, w myśl celu nadrzędnego Saint-Gobain: „Making the world a better home” (czynienie świata lepszym miejscem do życia – przyp. red.). Na projektowanej działce znajduje się budynek fabryki, który jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Studenci musieli zaprojektować jej renowację. Dodatkowo należało przygotować projekt akademika zlokalizowanego w sąsiedztwie. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030. Analiza zgłoszonych prac jest o tyle ciekawa, że mogliśmy poznać projekty dla Warszawy, przygotowane przez młodych architektów, którzy w większości nie są kulturowo związani z Polską.

Zwycięskie projekty zobaczyliśmy podczas globalnego finału, który zorganizowany był w Warszawie w czerwcu tego roku. W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii, Łotwy, Polski i Meksyku.

Pierwszą nagrodę otrzymał zespół z Finlandii z Uniwersytetu w Oulu, w składzie Marty Stewart i Kalle Oiva, którzy przygotowywali projekt pod okiem nauczyciela Petri Aarnio. Ich projekt “Chain of Change” zakłada renowację fabryki oraz budowę sześciu budynków, których wysokość kaskadowo maleje biegnąc w stronę fabryki. Taki zabieg sprawił, że stara fabryka nie jest zdominowana przez nową część, ale stała się integralną częścią całego kompleksu. Dwuspadowy kształt dachów wynika z inspiracji budynkiem fabrycznym. Powstał swego rodzaju “łańcuch wież”, które studenci z Finlandii połączyli zielonymi mostami. Jury doceniło ten projekt za wysoką jakość architektoniczną, techniczną, środowiskową i społeczną. Zaproponowany układ budynków sprzyja kształtowaniu się społeczności studenckiej. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie odnawialnej energii słonecznej, które zostało dobrze wkomponowane w cały kompleks.

Pierwsze miejsce zdobył projekt nr 41 – “Chain of Change” z Finlandii
Pierwsze miejsce zdobył projekt nr 41 – “Chain of Change” z Finlandii
Marty Stewart i Kalle Oiva

Drugą nagrodę zdobył zespół łotewski z Politechniki w Rydze. Autorzy projektu to Edgars Plocins, Rojs Rozentāls, a opiekun merytoryczny to Edgars Bondars. W projekcie “Rust Green” łotewscy studenci manifestują potrzebę troski o klimat. Według ich koncepcji studenckie zabudowania ostrzegają przed apokaliptycznym scenariuszem, w którym niszczejące budynki powoli zarasta natura. Upływ czasu odzwierciedlają użyte materiały, które mają tendencję do zmiany swoich właściwości w czasie. Dodatkowo reprezentacja Łotwy otrzymała Nagrodę studencką, przyznawaną przez inne zespoły studentów biorące udział w konkursie.

Drugie miejsce i nagrodę studentów zdobył projekt nr 12 – “Rust Green” z Łotwy
Drugie miejsce i nagrodę studentów zdobył projekt nr 12 – “Rust Green” z Łotwy
Edgars Plocins, Rojs Rozentāls

Trzecią nagrodę przyznano drużynie z Polski. Studenci Politechniki Gliwickiej – Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa przygotowali swoją koncepcję pod okiem profesora Andrzeja Dudy. Projekt “Botanic Frame” zakłada renowację fabryki, która staje się najważniejszym obiektem działki. Nowy, minimalistyczny akademik jest jak rama, która wyznacza granice działki i otula fabrykę. Całość wypełniły kolorowe tarasy i zielone patio. Studenci będą mogli korzystać z ogrodu botanicznego i bieżni zawieszonej nad ich głowami.

Trzecie miejsce przyznano projektowi nr 27 – „Botanic Frame” z Polski
Trzecie miejsce przyznano projektowi nr 27 – „Botanic Frame” z Polski
Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa

Nagrodę specjalną tej edycji otrzymał zespół z Meksyku. Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso, studenci Uniwersytetu Iberoamericana z Miasta Meksyk przygotowali pracę konkursową pod okiem Gerardo Velazqueza Floresa. Projekt “Econtainer Student Living” zakłada wykorzystanie starych kontenerów transportowych, które zostały zmienione w atrakcyjne miejsce do życia.

Specjalną nagrodę jury otrzymał projekt nr 52 – „Econtainer Student Living” z Meksyku
Specjalną nagrodę jury otrzymał projekt nr 52 – „Econtainer Student Living” z Meksyku
Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso oraz Gerardo Velazqueza Floresa

Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że Saint-Gobain może dać przestrzeń do wyrazu temu nowemu pokoleniu architektów, które jak zobaczyliśmy w pełni utożsamia się z naszym celem: “ Making the world a better home” – Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.

Warto dodać, że zwyciężczyniami edycji 2019 Architecture Students Contest z finałem we włoskim Mediolanie zostały Polki – Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, które po jego wygraniu i pokonaniu tysięcy konkurentów z całego świata założyły własną pracownię architektoniczną.

Architecture Students Contest to międzynarodowy konkurs architektoniczny o zasięgu globalnym organizowany od 2004 roku przez Grupę Saint-Gobain. Co roku bierze w nim udział blisko trzy tysiące studentów architektury z 40 krajów, reprezentujących ponad 200 uczelni wyższych. W organizowanej raz do roku edycji konkursu uczestnicy stają przed zadaniem rewitalizacji rzeczywistego obszaru wyznaczonego przez organizatorów w jednym z miast na świecie. W latach poprzednich były to m.in. Paryż, Madryt, Mediolan i Dubaj. W tym roku to Warszawa, gdzie w dniach 8-10 czerwca odbył się globalny finał konkursu. Kolejna edycja konkursu będzie miała finał w Portugalii.

Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Zobowiązanie Grupy wyrażone jest w jej celu nadrzędnym: “MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.

źródło: Saint-Gobain

Czytaj też: Warszawa | Renowacja | Szkło | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

Działka przy dworcu wschodnim w Warszawie
Studenci podczas wizji lokalnej
Zabudowania Fabryki Wyrobów Metalowych „Metalik” w Warszawie, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja CC 3.0
Przemo Łukasik poprowadził specjalny wykład dla uczestników konkursu
Nagrodę studencką przyznali Joanna Czynsz-Piechowiak (Prezes Grupy Saint-Gobain w Polsce) oraz architekt Przemo Łukasik
Polski zespół odbiera nagrodę za III miejsce
Zwycięski zespół z Finlandii

Artykuł przygotowałem we współpracy z Saint-Gobain.

Recent Posts

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej