ARCHITEKTURA

Nowoczesny akademik we Wrocławiu. To projekt Kuryłowicz & Associates

Ma być przykładem odpowiedzi na współczesne, mieszkaniowe potrzeby studentów. Nowoczesny akademik Milestone Wrocław Fabryczna. Powstały tu nie tylko przestronne pokoje, ale i designerskie przestrzenie wspólne, które mają służyć zacieśnianiu więzi.

O projekcie akademika pisaliśmy już w 2022 r. To, co było wtedy tylko koncepcją, teraz stało się rzeczywistością. Nowy akademik wykracza poza tradycyjne oczekiwania dotyczące miejsc zamieszkania dla studentów. Lokatorzy zyskali tu wysokiej jakości architekturę, dobry design i funkcje, których oczekujemy od współczesnych miejsc do życia.

Projektując akademik architekci chcieli nawiązać do kolejarskiej historii miejsca, dlatego zgłębili kontekst dawnej fabryki wagonów Linke – Hofmann – Werke oraz historii kolejnictwa, odnajdując w niej inspirację dla swojego projektu.

Chcieliśmy by projekt harmonijne łączył nowoczesność z historycznym tłem. Celem projektu było stworzenie miejsca, które nie tylko sprosta współczesnym potrzebom studentów, ale także utka historyczne nici, łącząc przeszłość z teraźniejszością – mówi Piotr Marciniak, partner i lider projektu w Kuryłowicz & Associates.

Projekt wnętrz architekci przygotowali we współpracy z Małgorzatą Tomaszewską oraz Anitą Leydo. W swojej propozycji architekci starają się zmienić optykę projektowania przestrzeni studenckich, skupiając się na mikro i makro perspektywie. Intymne mikroprzestrzenie, takie jak kuchnie i salony, zostały celowo dostosowane do małej liczby mieszkańców, tworząc w ten sposób kameralną atmosferę. Natomiast makroprzestrzenie zostały tak zaprojektowane, aby sprzyjały integracji studentów, łącząc funkcjonalność z wyrafinowanym designem.

Atutem wnętrz jest ich elastyczność w aranżacji. Dzięki modułowym meblom można dostosować wnętrze do różnych scenariuszy i potrzeb mieszkańców. Atmosfera poszczególnych stref budynku czerpie inspirację z charakterystycznych miejsc Wrocławia, takich jak nadodrzańskie bulwary, tętniące życiem wrocławskie dziedzińce czy historyczny Dworzec Główny.

W projekcie zaplanowaliśmy wiele udogodnień, takich jak supermarket, siłownia, pokój muzyczny czy też przestrzeń do wspólnej nauki. Te elementy mają na celu zapewnienie studentom nie tylko wygodnego miejsca do życia, ale także możliwości rozwijania swoich zainteresowań i czerpania z różnorodnych doświadczeń – dodaje Patryk Królikowski z Kuryłowicz & Associates.

Budynek zdobył już certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Certyfikat przyznawany jest obiektom o niskim zużyciu energii i w którym zastosowano proekologiczne rozwiązania.

projekt: Kuryłowicz & Associates

projekt wnętrz: Kuryłowicz & Associates we współpracy z Małgorzatą Tomaszewską oraz Anitą Leydo

fot. Maciej Lulko

Czytaj też: Wrocław | Edukacja | Szkoła | Kuryłowicz | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej