Categories: ARCHITEKTURA

Nowy dworzec w Łapach z modernistyczną elewacją

To będzie zupełnie nowy budynek. Dworzec kolejowy w Łapach zbudowany zostanie od podstaw, dzięki czemu ma sprostać wymaganiom, jakich oczekujemy od podróżowania koleją w XXI wieku. Kolejarze podpisali porozumienie z miastem i inwestycja wkrótce ruszy. Dokumenty podpisano w niedzielę 24 września, umowa zakłada przekazanie kolejarzom działki, na której stanie obiekt.

Dworzec kolejowy w Łapach zbudowany został w 1862 roku, jednak w wyniku II wojny światowej został zniszczony. Zbudowany tuż po wojnie obiekt bardzo szybko się zestarzał i wymaga rozbiórki. Wkrótce mieszkańcy zyskają nowy budynek. To parterowa konstrukcja, która ma minimalistyczną elewację.

Cieszę się, że wspólnie wypracowaliśmy porozumienie i PKP S.A. wybuduje w Łapach nowoczesny i funkcjonalny dworzec. Mieszkańcy bardzo czekają na tę inwestycję. Mamy nowe centrum przesiadkowe, nową siedzibę Domu Kultury i odnowiony Plac Niepodległości. Nowy dworzec sprawi, że ścisłe centrum miasta będzie w pełni odmienione – mówi Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

Nowy dworzec w Łapach zbudowany zostanie w ramach koncepcji Innowacyjnego Dworca Systemowego. Zakłada ona budowę dworca z trzech części, które połączy wspólne zadaszenie. W zachodnim skrzydle znajdzie się poczekalnia, pomieszczenie kasy biletowej i toalety. Po drugiej stronie zbudowane zostaną dwa lokale dla władz miasta. Pomieszczenia dostępne dla podróżnych, poza dużymi witrynami, planuje się dodatkowo doświetlić świetlikami dachowymi dzięki czemu będą one jeszcze jaśniejsze.

W części środkowej dworca znajdzie się zadaszona i otwarta poczekalnia letnia z ławkami i zielenią, a także stojaki rowerowe. Funkcjonalnym połączeniem wszystkich części budynku, a także głównym traktem pomiędzy przystankami komunikacji miejskiej a tunelem na perony, będzie podcień biegnący wzdłuż fasady od strony miasta – zapowiada PKP S.A.

Tak budynek dworca wyglądał w 2021 r.:

Dworzec w 2021 r., fot. Kracho, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Budynek będzie niewielkich rozmiarów, ale jego elewacja będzie wizualnie go powiększać. Szerokość i wysokość budynku została dobrana w taki sposób, by dworzec domykał południową pierzeję rynku. Dworzec w Łapach będzie się różnić od innych nowych dworców, które zbudowano w ramach koncepcji Innowacyjnego Dworca Systemowego – modernistyczna elewacja w postaci szerokich, białych słupów, pomiędzy którymi znajdują się rytmicznie rozmieszczone prześwity będzie przysłaniać poszczególne moduły.

Taki wygląd elewacji nawiązuje do architektury historycznego obiektu w Łapach, a także do zachowanych do dziś dworców z czasów carskich – Białegostoku czy Grajewa, gdzie w jasne fasady budynków wkomponowano rytmicznie ułożone duże okna – tłumaczą kolejarze.

Nowy dworzec w Łapach będzie w przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zostaną w nim również zastosowane rozwiązania proekologiczne, a także nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Planuje się integrację dworca z otoczeniem, czyli stacją oraz tkanką miejską.

Według wstępnych założeń planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2026 roku. Zadanie będzie finansowane ze środków własnych PKP S.A. Budowa nowego dworca w Łapach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, do którego została wpisana w lutym 2021 roku.

Póki co kolejarze pokazali tylko jedną wizualizację.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Modernizm | Minimalizm | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej