DESIGN

„Obiekt” Malwiny Konopackiej już 5. października trafi na aukcję designu DESA Unicum

Zbliżająca się licytacja jest elementem globalnej kampanii Glenfiddich Grande Couronne. „Obiekt” Malwiny Konopackiej to projekt stworzony z metalu, który ozdobiony został ceramicznymi elementami. Dochód ze sprzedaży „Obiektu” zostanie przekazany Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych na cele związane z Projektem 160/160.

Malwina Konopacka to uznana artystka, którą wyróżnia niebanalne podejście do sztuki, łączące rzeźbę, wzornictwo i ilustrację. Na co dzień tworzy ceramikę użytkową o charakterystycznym designie. Najbardziej znanym projektem Malwiny Konopackiej jest seria OKO, składająca się z unikalnych wazonów w różnych wersjach kolorystycznych. Jej najnowsza kolekcja – POP – została zaprezentowana w Dzień Dziecka 2021 roku, a jej motywem przewodnim jest Smiley; piktogram wymyślony w 1963 roku przez Harveya Balla.

W ramach aukcji Design. Rzecz to piękna w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum, na licytację zostanie wystawiony „Obiekt”. Powstałe dzieło to nowoczesna i minimalistyczna instalacja, która stworzona została w ramach globalnej kampanii Glenfiddich Grande Couronne, do której polska artystka została zaproszona jako jedna z kilkunastu twórców z całego świata. W „Obiekcie” artystka połączyła metalową konstrukcję z ceramicznymi elementami zyskując oryginalny efekt. Powstała kompozycja imponuje także swoją wielkością – ma dwa metry wysokości. Projekt silnie nawiązuje do sztuki użytkowej. Może być wykorzystany do aranżacji domowej przestrzeni, na przykład jako stojąca instalacja lub rodzaj parawanu, ale też sprawdzi się w przestrzeni publicznej.

Współpraca z Malwiną Konopacką stała się dla nas punktem wyjścia do rozbudowanej kampanii Glenfiddich Grande Couronne. To, co mogło zakończyć się na etapie premiery produktu i dzieła sztuki, przerodziło się w świetne partnerstwo z Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych i akcję wspierającą artystów. Mam nadzieję, że licytacja „Obiektu” w DESA Unicum zakończy się sukcesem i będziemy mogli przekazać jak największą sumę na jubileuszowy projekt 160/160. Niedawno projekt Malwiny stał się inspiracją do stworzenia digitalowej stylizacji mody przez chińską designerkę Stephanie Fung, co z pewnością dodatkowo podnosi wartość dzieła – mówi Szymon Fałkowski, Country Manager William Grant & Sons.

Dochód z licytacji pracy Malwiny zostanie w całości przekazany na Projekt 160/160 Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W ramach projektu zainicjowanego wspólnie z Zachętą, Towarzystwo – z okazji 160. rocznicy swojego istnienia – funduje 160 stypendiów artystkom i artystom, których dotknął kryzys związany z pandemią Covid-19 i którzy stają dziś przed ogromnym wyzwaniem, jak kontynuować swoją twórczość.


Kolekcja “The Filigree Aesthetic”, o której mówił Szymon Fałkowski zaprojektowana została przez projektantkę wirtualnej mody Stephanie Fung. Kolekcja składa się z trzech projektów, a każdy z nich inspirowany był autorskimi interpretacjami motywu filigree z kampanii The Grande Composition. Stephanie Fung wzięła na warsztat prace Mzukisi Mbane z Republiki Południowej Afryki, Davida Aiu Servan-Schreibera z Wielkiej Brytanii oraz Malwiny Konopackiej z Polski. Projektantka inspirowała się stalowo-ceramicznym “Obiektem”, tworząc solidny, niemal techniczny look. Powstała kreacja to połączenie stylu „roboczej” kurtki i spodni, streetstyle’owej czapki z tradycyjnym chińskim designem Magua.

Projekty związane z mecenatem artystycznym są niezwykle ważne, gdyż pokazują możliwości współpracy artystów nie tylko z podmiotami publicznymi i prywatnymi kolekcjonerami, lecz także z firmami prywatnymi. Współpraca Malwiny Konopackiej i Glenfiddich to bardzo udany przykład art brandingu, gdzie sztuka od początku wpisuje się w historię marki, a praca artystów potraktowana jest z dużym wyczuciem ich twórczości – mówi Zofia Koźniewska, koordynatorka Towarzystwa Zachęty sztuk Pięknych.

Aukcja odbędzie się 5 października 2021 r. o godz. 19:00 przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Licytować można również przez telefon. Rejestracja możliwa jest przez stronę DESA Unicum.

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Wydarzenia  | Rzeźba | whiteMAD na Instagramie

Więcej o projekcie opakowania możecie przeczytać w naszym artykule TUTAJ.

fot. Jacek Tomczak/Filip Bonder, źródło: Glenfiddich

Recent Posts

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej