ARCHITEKTURA

Obserwatorium wielorybów w Norwegii. Tak będą wyglądać wnętrza!

Władze na wyspie Andøya właśnie podjęły decyzje odnośnie projektu wnętrz obserwatorium wielorybów w Norwegii, które ma powstać wewnątrz koła podbiegunowego, na jednej z najdalej na północ wysuniętej wyspie należącej do Norwegii. Zwycięzcą projektu bryły okazała się pracownia Dorte Mandrup. Dziś poznaliśmy wstępną koncepcję na ekspozycje stałe wewnątrz budynku. 

Do konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego obserwatorium wielorybów w Norwegii wystartowało 37 biur z całego świata, a wśród nich BIG, Snøhetta, Reiulf Ramstad, a także Dorte Mandrup, które zostało nagrodzone pierwszym miejscem. Jury wybrało pracownię Dorte Mandrup  ze względu na oryginalny kształt zaproponowanej bryły budynku, który wprost inspirowany był wyglądem wielorybów.Budynek powstanie na wyspie Andøya, która znajduje się 300 kilometrów powyżej granicy koła podbiegunowego. Miejsce to uważane jest za najlepsze na świecie jeżeli chodzi o możliwość obserwowanie wielorybów, które w okolicy mają swój szlak migracyjny. Atrakcją ma być również możliwość podziwiania wyjątkowego, surowego klimatu północnej części Skandynawii.

Budynek ma przypominać swoją bryłą kształt ciała wieloryba. Dach budynku będzie dostępny dla zwiedzających jako taras widokowy, z którego w dzień można prowadzić obserwację wielorybów w ich naturalnym środowisku, a w nocy podziwiać zorze polarne. Dach pokryty zostanie pokryty kamiennymi płytami, które sprawiają, że budynek idealnie wpisuje się w krajobraz skalistej wyspy. Ciekawym zabiegiem zaproponowanym przez architektów były wysokie, panoramiczne przeszklenia z charakterystycznym fałdowaniem. Mają one przypominać fiszbiny wielorybów, a sam budynek od frontu wygląda niczym paszcza morskiego ssaka. W budynku poza miejscami na ekspozycje trwałe i czasowe znajdą się również biura, laboratoria badawcze, a także restauracja i kawiarnia z widokiem na zatokę.
Obserwatorium wielorybów w Norwegii otrzymało 15 października promesę od władz na zabezpieczenie funduszy w budżecie na budowę obiektu, co dało zielone światło, a także gwarancję, że muzeum i obserwatorium na pewno powstaną. Budynek miał być gotowy do 2022 roku, jednak kwestie prawne i techniczne wynikające z pandemii przesunęły datę otwarcia na wiosnę 2023 roku.
Kolejnym potwierdzeniem tego, że obserwatorium wielorybów w Norwegii z pewnością powstanie jest fakt, że właśnie zaprezentowano wstępną koncepcję ekspozycji stałych, które mają powstać wewnątrz budynku. Głównym tematem wszystkich wystaw będzie życie zwierząt morskich, które można zaobserwować u wybrzeży Skandynawii.
Zobacz również: Norwegia | Architektura | Muzeum | Ciekawostki | Wnętrza | Zwierzęta

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej