ARCHITEKTURA

Ogrody deszczowe w Krakowie. Mieszkańcy wskazali gdzie mają powstać

Ogrody deszczowe w Krakowie cieszą się coraz większą popularnością. W 2021 roku przy krakowskich budynkach komunalnych powstało już 6 ogrodów deszczowych. Ogrody zostały wykonane w miejscach wskazanych przez mieszkańców.

Każdy projekt jest inny, a co najważniejsze wpisuje się specyfikę otoczenia i lokalnych warunków. Dla każdej z sześciu lokalizacji zostały dobrane odpowiednie rośliny oraz ich ilość. W zależności od warunków istniejących na danej nieruchomości, ogrody zostały wykonane w trzech typach.

Największy, przy ul. Krzemienieckiej 63 ma powierzchnię 100m2 i formę rowu chłonnego obsadzonego specjalnie dobraną roślinnością. Posadzono w nim kilkaset bylin, w tym m.in. liliowce rdzawe, kosaćce, sity rozpierzchłe, wiązówkę błotną i miętę nawodną.

Trzy mniejsze ogrody deszczowe przy ulicach Młodej Polski 7, Kamedulskiej 70 oraz Czerwieńskiego 16 zostały przygotowane w formie nasadzeń w gruncie oraz zbiornika z systemem nawadniającym. W dwóch lokalizacjach na os. Centrum D7 oraz przy ul. Dietla 53 nie było możliwości posadzenia roślin bezpośrednio do gruntu, dlatego ogrody powstały w skrzyniach wyposażonych w zbiornik i system nawadniający.

Realizacja ogrodów deszczowych jest jednym ze sposobów zagospodarowania wód deszczowych w miastach i przystosowywania miejskich terenów do zmian klimatycznych.

Zarząd Budynków Komunalnych planuje kolejne ogrody we współpracy z mieszkańcami. W związku z tym organizowane są m.in. warsztaty projektowania partycypacyjnego. Warsztaty tego typu odbyły się już w tym roku w ramach działalności Miejsca Aktywności Mieszkańców przy osiedlu Na Kozłówce, podczas przygotowania trzech ogrodów deszczowych.

Ogród deszczowy to jedna z form ogrodów wodnych, która pozwala zbierać deszczówkę i oddawać ją do ekosystemu. Ogród deszczowy zazwyczaj instaluje się przy wylocie rynny lub systemie odzysku wody deszczowej. Poprzez swoją konstrukcję ma właściwości odbierania nieregularnych napływów wody, a tym samym zapobiega skutkom burz i nawałnic.

W takich miejscach zazwyczaj sadzi się specjalnie dobrane gatunki roślin. Często jest budowany, aby przyjmować wodę spływającą podczas obfitych opadów z dachów, jezdni, chodników i innych powierzchni o ograniczonej retencji. Pełni także funkcję oczyszczającą wodę przed odprowadzeniem jej dalej do gruntu lub dalszych cieków i zbiorników wodnych.

Czytaj też: Zwierzęta | Kraków | Ciekawostki | Park  | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Ogrody deszczowe w Krakowie www.krakow.pl / https://zbk-krakow.pl 
zdjęcia: https://zbk-krakow.pl 

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej