ARCHITEKTURA

Opuszczony dworzec w Lubomierzu zmieniony w mieszkania dla najbiedniejszych

Projekt zrealizowano w Lubomierzu w województwie dolnośląskim. W efekcie prac architektów opuszczony dworzec kolejowy zmienił się w wielorodzinny dom.

Projekt przebudowy zabytkowego dworca przygotowali architekci z pracowni Rewizja Grupa Projektowa (architekci Krzysztof Grześków i Igor Sapijaszko) w 2018 roku. Architekci zaprojektowali nowe funkcje dla skrzydła zabytkowej, ceglanej stacji kolejowej w Lubomierzu na mieszkania socjalne TBS. Zadanie nie należało do łatwych bo nieczynny dworzec zbudowany został w XIX wieku, a plan zakładał stworzenie w starej bryle aż ośmiu mieszkań.

Inwestor, Gmina Miejska Lubomierz zakładał podwyższenie skrzydła i zaprojektowanie dodatkowej kondygnacji. W ten sposób władze gminy chciały stworzyć komfortowe miejsce do życia dla potrzebujących. Lubomierz zamieszkuje nieco mniej niż dwa tysiące osób.

Ze względu na szacunek do XIX wiecznego obiektu, duża waga została przyłożona do detalu: podkreślona została linia istniejącego gzymsu, a część nadbudowana powyżej wykończona została innym materiałem dla wyraźnego rozróżnienia oryginalnej budowli od nowych elementów – mówi Krzysztof Grześków.

Architekci wykorzystali tutaj blachę ocynkowaną, której prosta forma nadaje budynkowi dynamizmu, ale jednocześnie dobrze pasuje do ceglanej architektury.

W efekcie w budynku dawnej stacji kolejowej zaprojektowano osiem mieszkań o minimalnych metrażach z priorytetem niskiego kosztu zakupu i użytkowania. Do mieszkań na piętrze prowadzi niewielka galeria z zewnętrzną klatką schodową. W ten sposób opuszczony dworzec zyskał nowe życie i w inny sposób służy mieszkańcom.

Czytaj też: Metamorfoza | Dworzec kolejowy | Cegła | Renowacja

fot. Maciej Lulko, źródło: Rewizja Grupa Projektowa

View Comments

  • Świetna inicjatywa. Jednak czy główny (historyczny) gmach jest w jakiś sposób użytkowany?

  • Idea przepiękna, tylko budynek niespójny z resztą, wygląda jak szpital doklejony do dworca, nawiązania do charakteru istniejącej bryły prawie niezauważalne, a szkoda, bo w tych obiektach pkp jest jakaś magia.

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej