Pałac carski w Białowieży – dawna perła Podlasia

Białowieża od wieków pełniła rolę ośrodka myśliwskiego. Było to miejsce jedyne w swoim rodzaju, gdyż od XIX wieku tylko tam można było spotkać dziko żyjące żubry. W 1888 roku car Aleksander III Romanow zadecydował, że właśnie to miejsce stanie się jego główną rezydencją myśliwską. Po pięciu latach intensywnych prac pałac carski w Białowieży był gotowy.

Budowlę zaprojektował hr. Mikołaj de Rochefort. Cegłę potrzebną do budowy wyrabiano na miejscu, natomiast cement i wapno sprowadzano z głębi Rosji. Drewno użyte do wystroju wnętrz pochodziło z okolicy. Budowę zakończono w 1894 roku.

Pałac carski w Białowieży. Lata przedwojenne. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/

W pobliżu pałacu wzniesiono szereg obiektów towarzyszących. Budynek nie odznaczał się jednym zdecydowanym stylem architektonicznym, łączył w sobie wiele wątków, co cechuje budowle eklektyczne. Posiadał dwie kondygnacje, miał rozbudowane podpiwniczenie i mansardy. Obiekt wieńczyły dwie wieże. W pałacu znajdowało się około 120 pokoi, z czego dużą część zajmowały apartamenty carskie. Komnaty urządzono nadzwyczaj kunsztownie i pomysłowo. Pełno w nich było najwymyślniejszych ozdób. Na sufitach i ścianach znajdowały się oryginalne ornamenty, jak również malowidła o tematyce leśnej i myśliwskiej. Piece i wanny były wybudowane z różnobarwnych kafli.

Lata przedwojenne. Źródło: NAC – Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/

Po śmierci cara Aleksandra III pałac w spadku otrzymał jego syn i następca Mikołaj II, który chętnie i często przyjeżdżał do Białowieży na polowania i jednocześnie na odpoczynek w otoczeniu najbliższej rodziny. W sierpniu 1915 roku wycofujące się wojska carskie wywiozły z pałacu do Rosji liczne wyposażenie. Był to początek końca posiadłości Romanowów, a niebawem i całej dynastii. Niedługo później, w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku, w Domu Ipatiewa rozstrzelano cara Mikołaja II, carycę Aleksandrę, piątkę ich dzieci, cztery osoby ze służby oraz psa. To wydarzenie zakończyło panowanie carów w Rosji. Niemcy pod koniec swoich rządów obrabowali pałac z resztek wystroju i dekoracji. Pałac pozostawał w stanie ruiny.

Rok 1900 – rodzina carska w parku pałacowym podczas puszczania balonu. Tuż pod balonem, z zadartą do góry głową widoczny jest car Mikołaj II, a w powozie siedzi dalsza część rodziny. W tle widać pałac. Fot. z albumu “Царская охота в Беловежской пуще”.

 

 

Międzywojenne władze polskie dość szybko doprowadziły pałac do stanu używalności. W 1922 roku zaczęła w nim pracować administracja nowo utworzonego powiatu białowieskiego. Część komnat przeznaczono niebawem na apartamenty reprezentacyjne głowy państwa. W budynku przeprowadzono kapitalny remont i znów lśnił jak dawniej. W lewym skrzydle pałacu urządzono muzeum puszczańskie oraz bibliotekę naukową. We wrześniu 1929 roku w pałacu otworzyła swe podwoje Państwowa Szkoła dla Leśniczych. Prezydent Mościcki po raz pierwszy odwiedził Białowieżę w styczniu 1930 roku. Od tego czasu odnowiona została tradycja polowań głowy państwa w Puszczy Białowieskiej. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w pałacu ulokował się częściowo szpital wojenny, który w pierwszej połowie września 1939 roku ewakuowano na wschód.

Pałac carski w Białowieży na przełomie XIX i XX wieku. Fot. Public domain, via Wikimedia Commons

Na początku okupacji radzieckiej utworzono w pałacu zaczątki ośrodka naukowego. Kolejni gospodarze w pałacu – Niemcy – urządzili w nim specjalny sztab do walki z ruchem partyzanckim w rejonie Puszczy Białowieskiej. Odchodząc z Białowieży, w nocy z 16 na 17 lipca 1944 roku podpalili pałac, w którym obok wyposażenia spłonęły m.in. zbiory bartnictwa puszczańskiego, kolekcja owadów i zielnik roślin naczyniowych stworzony przez prof. Józefa Paczoskiego. Ucierpiała również biblioteka oraz zbiór klisz i przeźroczy. Ruiny pałacu stały przez kilkanaście lat. W tym czasie trwała dyskusja, co z nimi zrobić. Ostateczna decyzja zapadła w 1958 roku. Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przeznaczył ruiny do rozbiórki. Prace zakończono w połowie 1962 roku.
Jedyną pozostałością po pałacu jest dzisiaj brama wjazdowa do jego części kuchenno-gospodarczej. Zachowały się ponadto niektóre budynki towarzyszące głównej budowli.

Źródło: encyklopedia.puszcza-bialowieska.eu

Czytaj też: Architektura | Historia | Pałac | Wille i rezydencje | Rosja

Koniec XIX w. Pracownicy przed pałacem. Źródło: https://pastvu.com
Rodzinny spacer. W pierwszym rzędzie idzie car z carycą oraz jedna z córek. Źródło: bonczek_hydroforgroup
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Lata przedwojenne. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl/
Brama pałacowa, pozostałość po pałacu carskim w Białowieży. Mieściła się w niej wartownia i zbrojownia. Obiekt ten 20 października 1981 został wpisany do rejestru zabytków. Od maja 2009 funkcjonuje tu prywatna Galeria w Bramie Carskiej. Fot. Stormbringer76, CC BY 3.0, via Wikimedia Commonsmore

Recent Posts

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej