ARCHITEKTURA

Jest modernistyczny. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych w Pradze

Jego przebudowa zakończyła się w 2020 roku. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych w Pradze to zabytkowy budynek. Projekt jego remontu przygotował Marek Tichy z pracowni TaK Architects. Nowoczesna, modernistyczna bryła w środku skrywa wiele symetrycznych i fotogenicznych zakątków.

To jeden z największych zabytków czeskiej architektury industrialnej z okresu międzywojennego. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych znajduje się w Pradze przy ulicy Bubenska 1. Prace remontowe miały uporządkować przestrzeń budynku, aby poszerzyć jego możliwości funkcjonalne – dzięki przebudowie można tu organizować wystawy zabytkowych urządzeń czy nawet wydarzenia kulturalne.

Projekt jest dobrym przykładem tego, w jaki sposób remontować przemysłowe budynki. Konstrukcję budynku stanowi monolityczny szkielet żelbetowy oparty na ławach fundamentowych, uzupełniony na dwóch ostatnich kondygnacjach szkieletem stalowym. Ze względu na zły stan techniczny konieczna była całkowita renowacja fundamentów i wymiana instalacji technicznych. Nowa infrastruktura sprawia, że zabytkowy budynek spełnia współczesne wymagania przeciwpożarowe.

Elewacja Pałacu została dokładnie oczyszczona i uzupełniona, dzięki czemu wygląda jak w dwudziestoleciu międzywojennym. Wiernie odtworzono otwory okienne i drzwiowe, które wykonane są z drewnianych i stalowych profili. W sumie w środku powstały powierzchnie na pięciu poziomach.

Odnowa i ochrona czeskiej architektury z okresu międzywojennego, która jest dziedzictwem Pierwszej Republiki Czechosłowackiej stanowi obecnie wyzwanie stojące przed architektami, przedstawicielami zawodów budowlanych, historyków i konserwatorów zabytków. Takie budynki należy zachować, ponieważ stanowią cenny przykład dawnej architektury – wspominają architekci.

Tak budynek wyglądał w 2012 r.:

Tak budynek wyglądał w 2012 roku, fot. Sefjo, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Architekci przyznają, że przebudowa Pałacu Przedsiębiorstw Elektrycznych była sporym wyzwaniem. Jest to jeden z najbardziej wymagających technicznie projektów, nad którymi pracowali w swojej karierze. Podczas prac musieli zaangażować wyspecjalizowane ekipy z różnych dziedzin, w tym historyków i konserwatora zabytków, dzięki którym udało się określić pierwotny wygląd detali.

projekt: TaK Architects

fot. KIVA (www.kiva.cz)

Czytaj też: Praga | Ciekawostki | Modernizm | Elewacja | Czechy | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Chodnik, który zapobiega podtopieniom. To projekt pracowni Snøhetta

Flyt - tak nazywa się chodnik, który zapobiega podtopieniom w miasta. System zaprojektowała norweska pracownia…

20 marca 2023

Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską. Ma 120 metrów kwadratowych.

Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską to najnowsza realizacja architektów z pracowni VZOROVO. Apartament na wynajem…

20 marca 2023

Adam Szczęsny i jego lampy 3D. Poznajcie Yam Yest Design

Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…

19 marca 2023

Goetheanum w Dornach w Szwajcarii. Jest jak betonowy pałac

Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…

19 marca 2023

Dom pawilonowy w Przanowicach. Jest prosty i elegancki!

Dom pawilonowy w Przanowicach zaprojektowali architekci z pracowni MOOD Architekci. Zlokaizowany w jednej z podłódzkich…

19 marca 2023

Pierwszy mikrolas w Gdańsku. Przy jego sadzeniu pomógł japoński naukowiec!

Pierwszy mikrolas w Gdańsku został zasadzony we współpracy władz miasta i samych mieszkańców. Zielony zagajnik…

19 marca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej