ARCHITEKTURA

Jest modernistyczny. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych w Pradze

Jego przebudowa zakończyła się w 2020 roku. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych w Pradze to zabytkowy budynek. Projekt jego remontu przygotował Marek Tichy z pracowni TaK Architects. Nowoczesna, modernistyczna bryła w środku skrywa wiele symetrycznych i fotogenicznych zakątków.

To jeden z największych zabytków czeskiej architektury industrialnej z okresu międzywojennego. Pałac Przedsiębiorstw Elektrycznych znajduje się w Pradze przy ulicy Bubenska 1. Prace remontowe miały uporządkować przestrzeń budynku, aby poszerzyć jego możliwości funkcjonalne – dzięki przebudowie można tu organizować wystawy zabytkowych urządzeń czy nawet wydarzenia kulturalne.

Projekt jest dobrym przykładem tego, w jaki sposób remontować przemysłowe budynki. Konstrukcję budynku stanowi monolityczny szkielet żelbetowy oparty na ławach fundamentowych, uzupełniony na dwóch ostatnich kondygnacjach szkieletem stalowym. Ze względu na zły stan techniczny konieczna była całkowita renowacja fundamentów i wymiana instalacji technicznych. Nowa infrastruktura sprawia, że zabytkowy budynek spełnia współczesne wymagania przeciwpożarowe.

Elewacja Pałacu została dokładnie oczyszczona i uzupełniona, dzięki czemu wygląda jak w dwudziestoleciu międzywojennym. Wiernie odtworzono otwory okienne i drzwiowe, które wykonane są z drewnianych i stalowych profili. W sumie w środku powstały powierzchnie na pięciu poziomach.

Odnowa i ochrona czeskiej architektury z okresu międzywojennego, która jest dziedzictwem Pierwszej Republiki Czechosłowackiej stanowi obecnie wyzwanie stojące przed architektami, przedstawicielami zawodów budowlanych, historyków i konserwatorów zabytków. Takie budynki należy zachować, ponieważ stanowią cenny przykład dawnej architektury – wspominają architekci.

Tak budynek wyglądał w 2012 r.:

Tak budynek wyglądał w 2012 roku, fot. Sefjo, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Architekci przyznają, że przebudowa Pałacu Przedsiębiorstw Elektrycznych była sporym wyzwaniem. Jest to jeden z najbardziej wymagających technicznie projektów, nad którymi pracowali w swojej karierze. Podczas prac musieli zaangażować wyspecjalizowane ekipy z różnych dziedzin, w tym historyków i konserwatora zabytków, dzięki którym udało się określić pierwotny wygląd detali.

projekt: TaK Architects

fot. KIVA (www.kiva.cz)

Czytaj też: Praga | Ciekawostki | Modernizm | Elewacja | Czechy | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Kościół Ducha Świętego w Tychach – sakralne arcydzieło projektu “polskiego Gaudiego”

Kościół Ducha Świętego w Tychach to niewątpliwie jeden z najbardziej oryginalnych i najciekawszych obiektów sakralnych…

26 kwietnia 2024

Hala Mirowska w nowej odsłonie. Jedno z biur zaproponowało ażurową instalację na dobudówce

Hala Mirowska jest dziś wyjątkowym w skali stolicy zabytkiem sztuki inżynieryjnej. Wraz z bliźniaczą halą…

25 kwietnia 2024

Postmodernistyczny moloch nad Tamizą. Siedziba służby specjalnej w Londynie

Siedziba jednego z najważniejszych wywiadów na świecie raczej nie powinna być jednym z najlepiej rozpoznawalnych…

25 kwietnia 2024

Pałac Krasińskich otwiera swoje podwoje! Po raz pierwszy w historii zaprezentuje cenne eksponaty

Pałac Krasińskich, nazywany też pałacem Rzeczypospolitej, po raz pierwszy w historii otworzy swoje podwoje dla…

25 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej