ARCHITEKTURA

Palazzo Lampedusa w Palermo – odbudowa historycznej posiadłości

Palazzo Lampedusa w Palermo na Sycylii znany jest z tego, że był domem pisarza i arystokraty Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Posiadłość należała do jego rodziny od połowy XVIII wieku. W „Miejscach mojego wczesnego dzieciństwa” znany pisarz opisuje Palazzo Lampedusa i wychwala jego piękno, które trwało „aż do 5 kwietnia 1943 roku, czyli dnia, w którym dosięgły go bomby przywiezione zza Atlantyku i go zniszczyły”. Zniszczony przez alianckie bombardowania podczas II wojny światowej, Palazzo Lampedusa pozostawał w stanie ruiny przez siedemdziesiąt lat.

W 2010 roku pracownia „PL5-ARCHITETTURA” opracowała projekt renowacji i pozyskała fundusze od 35 osób, które pragnęły wspomóc misję ratowania domu Giuseppe Tomasiego di Lampedusa, z którym łączyła go głęboka więź, jak sam napisał w książce „I Racconti”. W „Lighei” ból pisarza z powodu poniesionej straty ujawnia się w słowach „wyzwoliciele zniszczyli mój dom”.

Postanowiono zatem odrestaurować wszystkie ocalałe fragmenty, pozostawiając je w możliwie niezmienionym stanie jako ślad dramatycznego wydarzenia z życia pisarza. Prace rozpoczęły się w 2011 r., a zakończyły w 2015 r. Zaproponowano na nowo ogólny układ pałacu i postanowiono zadbać o to, aby wygląd nawiązywał do dawnej rezydencji z XVIII wieku. Podjęto jednak kroki, aby budynek można było bezpośrednio powiązać z teraźniejszością, za pomocą współczesnych wstawek w klasycznym języku, które charakteryzują całą inwestycję. Dotyczy to m.in. sekwencji portyków z kolumnami bez podstaw i kapiteli, barierek niektórych tarasów ze szkła sitodrukowego oraz podłóg we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, wykonanych z tradycyjnych materiałów, ale we współczesnym stylu.

Osobom, które podjęły się odbudowy Palazzo Lampedusa należą się ogromne brawa za chęci i trud włożony w podniesienie z ruiny tej historycznej posiadłości, po siedmiu dekadach od jej zniszczenia. Sposób odbudowy, nie do końca wierny stanowi pierwotnemu, może budzić kontrowersje i podważać integralność oraz wierność oryginałowi. Współczesne i ahistoryczne elementy wpisują się jednak dość dobrze w zrekonstruowany gmach i summa summarum ogromnie cieszy fakt, że Palazzo Lampedusa powstał z ruiny i znów jest domem, jak lubił go nazywać Giuseppe Tomasi di Lampedusa.

Źródło: Architettura in Rivolta, pl5architettura.it

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Zabytek | Historia | Pałac | Włochy | Ciekawostki

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej