ARCHITEKTURA

Park linearny jednak powstanie nad tunelem Obwodnicy Warszawy. To już pewne!

POW, czyli Południowa Obwodnica Warszawy to jedna z największych i najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych Warszawy ostatnich lat. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] przekazała miastu prawa do użytkowania terenu nad tunelem POW. To właśnie tam ma powstać park linearny o długości 2 kilometrów i szerokości 100 metrów. Ratusz zapowiada rozpoczęcie prac projektowych! 

O tym, że park linearny powstanie nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy mówi się już od wielu lat. Długi na 2 kilometry i szeroki na 100 metrów park linearny opracował zespół pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej z firmy Proinwestycja już w 2016 roku. (koncepcja na wideo pod artykułem)Niestety przez zmiany w planie zagospodarowania, południowa granica planu została przesunięta na północ od ul. Płaskowickiej przez co planowany park linearny wypadł z obszaru objętego planem. To natomiast doprowadziło do utrudnień, bowiem plan był sprzeczny ze studium.

“Dalsze procedowanie obszaru przeznaczonego pod park linearny jest bezcelowe, gdyż wymaga uprzedniej zmiany studium [zagospodarowania miasta] w zakresie współczynnika powierzchni biologicznie czynnej”
. – napisała w 2016 roku Marlena Happach, naczelna architektka miasta

Efekt? Planu z parkiem nie dałoby się uchwalić, bo studium nie przewiduje w tym miejscu tak dużo zieleni. A każdy plan musi być zgodny ze studium. Happach przekonywała, że okrojenie planu jest korzystne, bo da się uchwalić część na północ od tunelu obwodnicy i chronić przed niekontrolowanym dogęszczaniem stare osiedla. Sprawa utknęła w miejscu na kilka miesięcy.

W 2017 roku Rada Warszawy zarezerwowała środki w wysokości 10 milionów złotych, które miały zostać przekazane na budowę parku w latach 2023-24. W pierwotnych założeniach park linearny miał zająć miejsce rozebranej ulicy Płaskowickiej. Władze Ursynowa, dzielnicy w której powstać ma park, zapowiadały wtedy, że projekt będzie spełniał najwyższe standardy, a park swoim rozmachem miał dorównywać między innymi bulwarom wiślanym, czy podobnym odpowiednikom na świecie. Tu za przykład podawano High Line – park wybudowany na dawnym torze kolejowym w Nowym Jorku, a także park Madrid Rio w Hiszpanii (zdjęcie poniżej).

Madrid Rio w Hiszpanii

Kolejnym problemem były prawa własnościowe. Niestety przez lata Ratusz nie mógł dojść do porozumienia z GDDKiA  kwestii przekazania prawa do gruntu. Gdyby nie udało się nawiązać porozumienia, wykonawca obwodnicy musiałby po wykonaniu tunelu odtworzyć na jego powierzchni ulicę Płaskowickiej w jej pierwotnym kształcie, co byłoby nieuzasadnione zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym. Dopiero we wrześniu tego roku udało się dojść do porozumienia, o czym poinformował na swoim kanale na facebook’u Rafał Trzaskowski.

“Dobra wiadomość! W wyniku ostatnich rozmów z Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] zapadła kierunkowa decyzja o przekazaniu terenu nad budowanym tunelem POW w użytkowanie miasta. To oznacza, że jako Miasto Stołeczne Warszawa wreszcie będziemy mogli na dobre rozpocząć prace projektowe nad planowanym parkiem linearnym.” – czytamy w komunikacie Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego

Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo park linearny w Warszawie będzie nie tylko wizją nakreśloną na papierze, a realną inwestycją, która ma ruszyć już za kilka lat. Trzymamy za to mocno kciuki!

Czytaj też: Ekologia | Warszawa | Zieleń | Metamorfoza | Komunikacja miejska | Architektura

źródło: UM Warszawa / www.facebook.com/rafal.Trzaskowski

 

 

View Comments

  • Parków się zachciewa. A ja od 20 lat gnije w korkach na Dolince Służewieckiej, bo nie mogę przejechać z Ursynowa na wschód. To jeden wielki skandal z tym tunelem i debilami radnymi z Ursynowa

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej