Categories: ARCHITEKTURA

Park Żerański w Warszawie. Podpisano umowę na realizację parku!

Park Żerański w Warszawie powstanie na Białołęce, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Nowo zagospodarowany teren obejmie powierzchnię około 13 hektarów. Budowa parku została podzielona na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu teren ten zyska dużo nowej zieleni. Posadzonych zostanie: niemal 500 drzew, ponad 1000 krzewów oraz ponad 36 tysięcy bylin!

Projekt nowego parku powstał we współpracy dwóch pracowni TopoScape oraz Archigrest. Park Żerański ma być największym parkiem w tej części Warszawy. Powstanie na terenie położonym na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego –  od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Poza sporą ilością zieleni, nową infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów, przy Parku Żerańskim mają powstać bulwary, przystań i lokale gastronomiczne, usługowe i handlowe.

Park Żerański powstanie na terenie położonym na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego –  od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej.  Zagospodarowanie parku będzie nawiązywało do przemysłowego charakteru tego terenu (m.in. nieukończonego portu rzecznego oraz byłych zakładów prefabrykacji budowlanej). Ważnym elementem będzie zachowanie oraz wprowadzenie nowych nisz ekologicznych. W parku zostaną posadzone drzewa rodzime i nieinwazyjne, będą także nasadzenia uzupełniające a istniejący drzewostan zostanie poddany pielęgnacji.

“To będzie największy park w naszej dzielnicy, a w dodatku znajdzie się w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na BiałołęceCieszę się widząc jak materializuje się projekt, o który zabiegałem od początku kierowania dzielnicą. Rozbudowująca się w szybkim tempie Białołęka potrzebuje terenów rekreacyjnych, dlatego każde takie miejsce jest na wagę złota.”– mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki.

W północnej części parku ingerencje będą niewielkie – teren zostanie zabezpieczony i uporządkowany. Zagospodarowana zostanie natomiast część południowa. To tutaj powstanie sieć ścieżek pieszych i rowerowych, place zabaw z naturalnych materiałów, siłownie oraz strefa dla psów. Przewidziano też pawilony z zapleczem gastronomicznym, które będą przenikać się z przestrzenią parku poprzez otwarte dziedzińce z ogrodami, tarasy i pergole.

Park Żerański – podpisano umowę na realizację

Jeszcze w listopadzie rozpocznie się budowa Parku Żerańskiego – jedynego parku w stolicy z linią brzegową udostępnioną mieszkańcom. Poza nową, różnorodną zielenią, skorzystacie tam również z pomostów, ścieżek rowerowych czy parku linowego. Podpisaliśmy właśnie umowę na realizację inwestycji z firmą Inmel. Na powierzchni ponad 44 tys. m2 pojawią się łąki i murawy, a na kolejnych 7 tys. m2 trawniki. Ponadto w parku pojawi się dodatkowa zieleń dzięki porozumieniu ze spółką Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.

“Będziecie mogli odpocząć na polanach rekreacyjnych z podestami i wiatami oraz skorzystać z nowej sieci ciągów pieszych i rowerowych. Z myślą o młodszych warszawiakach wybudowany zostanie park linowy. W ramach tego etapu prac w parku pojawią się m.in. pierwsze pomosty.” – czytamy na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie

Zakończenie I etapu prac planowane jest na początek 2025 r. W tym samym roku rozpocznie się II etap inwestycji, w ramach którego uatrakcyjnione zostanie nabrzeże – powstaną dodatkowe pomosty.

źródło: UD Białołęka (https://bialoleka.um.warszawa.pl) / UM Warszawa (https://um.warszawa.pl) / TopoScape / Archigrest
wizualizacje: TopoScape / Archigrest

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie  | Zieleń | Park  | Rośliny

 

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej