ARCHITEKTURA

Partenon wykonany ze 100.000 książek. Naziści je palili, dla nas są filarem cywilizacji.

Palenie książek, niszczenie muzeów i wypaczanie kultury, to jedne z najobrzydliwszych zbrodni przeciw ludzkości. Chodź cenzura literatury i masowe palenie książek, może nam się wydawać odległe i kojarzy głównie z nazistowskimi Niemcami, jednak dziś problem jest wciąż tak samo aktualny. Przykładem są rabowane muzea w Palmyrze czy podpalane świątynie w Mosulu. Tym działaniom sprzeciwia się argentyńska artystka – Marta Minujin.

Marta od lat jest aktywną działaczką na rzecz wolności słowa, poszanowania ludzkiej godności i kultury, a także międzynarodowej i międzyrasowej równości. Marta stworzyła olbrzymią instalację, którą nazwała Partenon of Books. Stanęła ona w niemieckim mieście Kassel i wyglądem przypomina ikonę greckiej demokracji – Partenon. Kassel nie było przypadkowym wyborem. To tam w roku 1933 Niemieckie Zrzeszenie Studentów zainicjowało kampanię przeciwko nie-niemieckiemu duchowi i rozpoczęła serię masowych podpaleń bibliotek, uczelni, domów kultury, a także wymazania nazwisk wszystkich autorów nie pasującej do ówczesnej faszystowskiej ideologii. Warto dodać, że obecnie Kassel jest uważane za stolicę kulturową Niemiec. Co 5 lat miasto Kassel w Niemczech zamienia się w modne miejsce światowej sztuki, gdzie odbywa się międzynarodowa wystawa sztuki Documenta zapoczątkowana przez niemieckiego artystę i profesora Arnolda Bode’a w 1955 roku.

Budowla wzniesiona przez Argentynkę nie tylko z wyglądu przypomina Partenon. Ma też dokładnie te same wymiary, co w połączeniu z faktem, że głównym budulcem są książki, robi niesamowite wrażenie. Jak zaznacza autorka, książki to filary, ale nie tylko Partenonu Książek, a całej cywilizacji człowieka. Każdy wolumin, każdy tom, każda strona i kartka są dla nas bezcenne. Dlatego w kolumnach Partenonu Książek znaleźć można zarówno „Szatańskie Wersy” Rushdie’go, czy „Przygody Tomka Sawyera”, autorstwa Marka Twaina. Każda z książek została opakowana w zabezpieczającą ją folię, a po rozebraniu instalacji, książki zostaną rozdane odwiedzającym.

Szanujcie książki, bez nich ludzkość nie byłaby taka sama.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej