Categories: ARCHITEKTURA

Rzeka w mieście: Pawilon Wody na Chwaliszewie w Poznaniu

Kilkusetletnia historia Zakola Chwaliszewskiego nierozerwalnie połączona była z wodą, lecz na skutek działań z lat 60. ubiegłego stulecia więź ta została przerwana. Przeszłość dawnego koryta Warty związana jest z przemysłem, logistyką oraz obronnością, a przyszłość – na skutek planów władz miasta – z zielenią i rekreacją.

Głównym założeniem tego projektu nie jest stawianie odpowiedzi na pytanie czy należy odtwarzać dawny przebieg rzeki, ale poprzez charakter założenia przypominanie o historii tego miejsca. Stworzenie Pawilonu Wody w miejscu dawnego Mostu Chwaliszewskiego jest konsekwentną realizacją programu strategicznego miasta Poznań – „Rzeka w mieście”. Program ten zakłada stworzenie„Parku Rzeki” w starym korycie Warty wraz z placem / miejscem spotkań umożliwiającym organizacje imprez kulturalnych. Lokalizacja budowli nie jest przypadkowa, konfrontacja koncepcji zakładanego budynku z historią tego miejsca ma za zadanie rozbudzić w przechodniu wyobraźnię i zachęcić go do zadawania pytań. Usytuowany na trasie Traktu Królewsko Cesarskiego będzie pełnił rolę kolejnego przystanku między Ratuszem a Ostrowem Tumskim, opowiadając historię rzeki Warty – tak ściśle powiązanej z historią Poznania.

Pawilon Wody dzieli się na dwie przenikające się ze sobą części – przestrzeń wystawienniczą oraz most pieszy łączący ze sobą lewobrzeżny Poznań z dawną „Wyspą Chwaliszewską”.
Istotnymi założeniami projektu są:
1. PAMIĘĆ –przypominanie o historii miasta wraz z Zakolem Chwaliszewskim w sposób intrygujący i pobudzający wyobraźnię,
2. ANIMACJA procesu rewitalizacji starego koryta Warty poprzez implikację nowych funkcji 1/4
3. stworzenie ciekawych PRZESTRZENI PUBLICZNYCH, wystawienniczych, miejsc spotkańumożliwiających interakcję międzyludzką
4. OTWARTOŚĆ ZAŁOŻENIA – łatwość dostępu – umożliwiająca swobodny przepływ ludzi.
W oparciu o powyższe założenia powstała forma Pawilonu Wody. Forma Pawilonu Wody w swej stylistyce stanowi rodzaj znaku semiotycznego, kształtem nawiązuje do fal obserwowanych na wodzie i zmiennych biegów rzeki w przeszłości. Projekt poprzez implikację nowych funkcji ma za zadanie rozpocząć proces rewitalizacji Zakola Chwaliszewskiego. Częściowe wprowadzenie wody ma przypominać o historii tego miejsca jednocześnie rozbudzając wyobraźnię mieszkańców ukazując jaki wpływ może mieć przywrócenie rzeki miastu. Ostatnim, lecz ja ważnym elementem projektu jest jego uniwersalność.
Most jest zaprojektowany w taki sposób, aby możliwym było ponowne wprowadzenie wielkiej wody do Zakola Chwaliszewskiego, bez konieczności jego przebudowy. Most jest równocześnie amfiteatru otwartego konkretnie na architektoniczną przestrzeń i w przenośni na historię miejsca. Woda jest głównym tłem, sceną, na której mogą mieć miejsce zdarzenia artystyczne – analogicznie do rozwiązań przed placem Pompidou w Paryżu czy na terenach Expo w Lizbonie.
Ukształtowanie mostu z przestrzenią amfiteatralną zapewni ciągłość traktu z Katedry na Stary Rynek oraz utrzymanie widoku z ul. Chwaliszewo na Katedrę i wieżę Ratusza. Pawilon Wody jest projektem dyplomowym Pawła Garusa, który powstał pod kierunkiem dr arch.Eugeniusza Skrzypczaka.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej