DESIGN

Pesa stworzy pociągi dużych prędkości. Będą jeździć w Czechach

Osiągną prędkość do 200 km/h. Bydgoska Pesa zbuduje pociągi dużych prędkości, które trafią do czeskiego przewoźnika – firmy RegioJet. Polska firma wygrała przetarg na dostawę nowoczesnych składów.

Prędkość 200 km/h może nie robi ogromnego wrażenia, ale klasyfikuje się do kategorii kolei dużych prędkości. Inżynierowie bydgoskiej firmy po raz pierwszy będą projektować pojazd o takich parametrach. Składy trafią do prywatnego czeskiego przewoźnika RegioJet, który chce je wykorzystać na trasie Praga – Havlíčkův Brod – Brno z odnogą do miasta Jihlava.

Początkowo składy polskiej produkcji będą jeździć prędkością 160 km/h, ale w Czechach jest planowana przebudowa kilku odcinków, dzięki której składy będą mogły rozwinąć większą prędkość do 200 km/h.

W sumie czeski przewoźnik zamówił 18 składów. Jak informuje branżowy serwis rynek-kolejowy.pl, będą zaprojektowane w dwóch wersjach pojemności – na 200 i 300 pasażerów. To oznacza, że składy będą prawdopodobnie czteroczłonowe i sześcioczłonowe.

Wnętrze pojazdów ma być komfortowe. Zastosowane zostaną rozwiązania charakterystyczne dla pojazdów dalekobieżnych. Część składu będzie miała niską podłogę – ma być pozbawiona stopni, co ułatwi podróżowanie pasażerom z niepełnosprawnościami.

Wizualizacja koncepcyjna

Kiedy powstaną pociągi dużych prędkości? RegioJet zacznie obsługę na wspomnianej trasie od grudnia 2026 r. (w grudniu w Europie wprowadza się nowe rozkłady jazdy pociągów). Pesa ma więc trzy i pół roku na przygotowanie nowych pociągów.

źródło: Pesa (https://pesa.pl)

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Kolej | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie

Wizualizacja koncepcyjna
Wizualizacja koncepcyjna
Wizualizacja koncepcyjna

Recent Posts

Ruszyła budowa Placu Centralnego. Serce Warszawy się zazieleni!

Rozpoczęła się przebudowa placu Defilad. Zabetonowane miejsce, praktycznie pozbawione zieleni, zostanie całkowicie odmienione. Posadzonych zostanie…

7 czerwca 2023

Nowoczesne okna do domu. Podpowiadamy, które wybrać

Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Daje to możliwość wybrania okien, które będą najlepiej odpowiadać…

7 czerwca 2023

Zbliża się Gdynia Design Days 2023. Zobacz, co będzie się działo

Tegoroczna edycja Gdynia Design Days odbędzie się w zmienionej formule. Co to oznacza? Mniej wykładów…

7 czerwca 2023

Warszawa zbuduje osiedle miejskie z tanimi mieszkaniami. Oto zwycięski projekt

Miasto Warszawa planuje budowę osiedli z mieszkaniami na wynajem, jednym z nich będzie osiedle miejskie…

6 czerwca 2023

Kiedyś zniszczona, dziś znów cieszy oczy. Kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 w Bytomiu

Zakończyły się prace remontowe, dzięki którym kamienica przy ulicy Wrocławskiej 12 w Bytomiu wygląda jak…

6 czerwca 2023

Dom na Styku. Symbioza zieleni z architekturą.

Dom na Styku został zaprojektowany na niewielkiej, miejskiej działce w Czeladzi. Charakterystyczną cechą tej lokalizacji…

6 czerwca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej