ARCHITEKTURA

Piękna 44 – skrawek dawnej Warszawy

Po II wojnie światowej ogromna część centrum Warszawy uległa szerokim przemianom urbanistycznym i architektonicznym. W rejonie placu Zbawiciela przeprowadzono kompleksową przebudowę, w wyniku której powstała MDM. Projekt “wgryzł” się w dawną siatkę ulic, całkowicie ignorując ich dawny przebieg. Skutkiem tego niektóre z ocalałych budynków zostały zasłonięte przez nową zabudowę. Jedną z takich enklaw przedwojennej Warszawy można spotkać pod adresem Piękna 44.

Kamienica została zbudowana w 1880 roku dla Zygmunta Rościszewskiego wg projektu Karola Kozłowskiego, który nadał jej cechy klasycystyczne. Architekt jest również twórcą projektów m.in. gmachu Filharmonii Narodowej. Budowla miała chronić willę architekta Kozłowskiego (dziś znana jako willa Struvego), która stoi w jej podwórzu, przed niekontrolowaną sąsiednią zabudową.

40 lat później kamienica została nadbudowana o dwa piętra. W czasie II wojny światowej uszkodzeniu uległy górne partie budowli, ale szybko zostały odbudowane. Po 1945 roku utworzono w niej mieszkania czynszowe. Powojenna budowa propagandowej MDM spowodowała zmianę przebiegu ulicy Pięknej i podzielenie jej na dwie części. Kamienica znalazła się na tyłach nowego założenia, co spowodowało zepchnięcie jej poza margines. Pozostawiona sama sobie, z czasem zaczęła popadać w coraz większą ruinę. W ostatnich latach kamienica została wzorcowo zrewitalizowana i przystosowana do funkcji mieszkalno-biurowej. Podczas remontu m.in. odtworzono charakter elewacji frontowej z czasów jej powstania, rozbudowano zachodnią oficynę oraz ujednolicono stolarkę okienną i drzwiową. Obecnie XIX-wieczna kamienica znajdująca się na tyłach Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) jest jednym z niewielu świadectw dawnego przebiegu ulicy Pięknej na tym obszarze.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi budynkami! To może Cię zainteresować: 

Źródła: urbanity.pl, warszawskie-mozaiki.pl

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Fragment Śródmieścia w roku 1935 i 2021. Na starszej fotografii widać dawny przebieg ul. Pięknej. Źródło: mapa.um.warszawa.pl

Współczesny wygląd części Śródmieścia. Na czerwono zaznaczono dawny przebieg ul. Pięknej, zaburzony przez MDM. Źródło: mapa.um.warszawa.pl

Piękna 44 w latach 1938-1939 i obecnie. Źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie,

Kamienica na ul. Pięknej 44 w roku 1978 i 2023. Zdjęcie (skan) pochodzi z tygodnika Stolica nr 39 (1604) 24.09.1978

Ul. Piękna w latach 90. XX w. Źródło: Społeczne Archiwum Warszawy, https://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum

 

Willa własna architekta Karola Kozłowskiego z 1876 roku, która stoi na tyłach kamienicy. Została sprzedana w 1880 roku, wynajmowana m.in. filozofowi Henrykowi Struvemu, od którego wzięła obecnie używaną nazwę.more

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej