ARCHITEKTURA

Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie uzyskał pozwolenie na budowę

Budynek zaprojektowany przez pracownię AMBIENT, to pierwszy w Warszawie biurowiec i najwyższy jak dotąd budynek w technologii drewnianej, który uzyskał pozwolenie na budowę. Autorką projektu jest Magdalena Pios, a inwestorem firma UBM Development Polska. Pierwszy drewniany biurowiec w stolicy stanie przy ul. Poleczki na Ursynowie, w największym parku biznesowym w Polsce – Poleczki Park.

Wysoki na 16 metrów, czterokondygnacyjny obiekt będzie realizowany z wykorzystaniem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo i elementów elewacyjnych prefabrykowanych w systemie szkieletowym. Budynek zaprojektowano tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie drewna zamiast żelbetu jako głównego budulca, pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Żelbetowe będą jedynie podziemia, elementy na parterze, klatki schodowe i szyby wind. Architekci wprowadzili także szereg rozwiązań służących redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania, m.in. ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe oraz instalację fotowoltaiczną. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej i wspierające bioróżnorodność.

Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie. Fot. Ambient Architects

Filozofia projektowa AMBIENT opiera się na przekonaniu, że w dobie kryzysu klimatycznego architekci powinni ograniczać negatywne oddziaływanie budownictwa na środowisko.

„Mamy coraz więcej możliwości w tym zakresie. Kluczowa jest świadomość istniejących rozwiązań, ich krytyczny dobór oraz znajomość legislacji. Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: zaczynając od doboru materiałów, poprzez fazę użytkowania, myśląc także jak uniknąć powstawania odpadów przy remoncie lub nawet w przypadku rozbiórki obiektu. W naszych projektach wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni” – przekonuje Magdalena Pios, założycielka pracowni.

Pracownia AMBIENT zaprojektowała również drewniany budynek biblioteki przy ulicy Kłosowej na osiedlu Choszczówka, na Białołęce. Obiekt jest już gotowy i ma zostać otwarty jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Źródło: ambientarchitects.com

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Elewacja | Drewno | BiurowiecwhiteMAD na Instagramie

Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie - wnętrze. Fot. Ambient Architects
Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie - wnętrze. Fot. Ambient Architects

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej