DESIGN

Pierwszy żyjący polski artysta, który sprzedał swoje dzieło za milion dolarów!

Piotr Uklański to pierwszy polski, żyjący artysta, którego dzieło zostało sprzedane za milion dolarów. Na Zachodzie jego obrazy biją rekordy. Prace Uklańskiego są wystawiane w najbardziej prestiżowych instytucjach kultury jak m.in. nowojorskie MoMA i Guggenheim Museum czy Tate Modern w Londynie. W DESA Unicum od 1 marca oglądać można obraz bez tytułu (Bitwa pod Laskami 1914) z 2010 roku. Dzieła Uklańskiego pojawią się w towarzystwie prac artystów, którzy debiutowali po 1989, m.in. Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego i Marcina Maciejowskiego.
Wątki z polskiej historii to tematy chętnie podejmowane przez Piotra Uklańskiego. Prace dotyczące jej wizualnej interpretacji niejednokrotnie wywoływały skandale. Prezentowany na wystawie w DESA Unicum obraz nawiązuje do bitwy pod Laskami, stoczonej w 1914 roku przeciwko Rosjanom. Biało-czerwone barwy pokrywające obraz kojarzą się z barwami narodowymi. Z drugiej strony praca wywołuje skojarzenia z walką i śmiercią. W takim kontekście obraz może być odbierany jako biała powierzchnia, po której spływa krew. Nie jest to jedyne dzieło Uklańskiego podejmujące tematykę konfliktów zbrojnych z udziałem Polaków. W ostatnich latach artysta ponownie odniósł się do tematu odzyskania niepodległości przez Polskę – wykonując 11 listopada 2016 roku serię fotografii Marszu Niepodległości, w których utrwalił sposoby upamiętniania historii w przestrzeni publicznej.
Bez tytułu (Bitwa pod Laskami, 1914), 2010 r.
W inny, ale równie celny sposób na rzeczywistość patrzy Rafał Bujnowski. Artysta ceniony jest zarówno przez szeroką publiczność jak i kolekcjonerów. Uhonorowany za całokształt twórczości prestiżową nagrodą im. Jana Cybisa, znalazł się, obok m.in. Wojciecha Fangora czy Jerzego Nowosielskiego, w gronie najlepszych polskich malarzy. Bujnowski dokumentuje przemianę dzieła sztuki w reklamę lub przedmiot. Wykonane przez niego obrazy realistycznie przedstawiają, albo wręcz przypominają np. cegły czy deski, będące jednocześnie odbierane jako przykłady malarstwa abstrakcyjnego. Jednym z najbardziej znanych cykli stworzonych przez artystę jest słynna seria 33 portretów Jana Pawła II. Jeden z nich pojawi się na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989″. Druga z prac, którą będzie można oglądać pochodzi z kolei z cyklu, na którym artysta ukazuje portrety domów jednorodzinnych w Graboszycach. Cykl to efekt malarskich poszukiwań, które Rafał Bujnowski prowadził w najbliższym otoczeniu. Rejestrując banalne, pospolite elementy polskiej rzeczywistości, sprowadził je do roli symbolu wspólnego doświadczenia wizualnego.
Z kolei Jadwiga Sawicka to autorka zarówno obrazów jak i obiektów oraz instalacji tekstowych. Do jej najsłynniejszych „obrazów pisanych” należy „Nawracanie, Tresowanie, Oswajanie” z 1998 roku. Prace Sawickiej znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. „Czyli płacz jest zbawienny dla ciała…” z 1996 roku to obraz, który będzie można zobaczyć podczas wystawy.
Na wystawie Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 zobaczymy również prace innych topowych twórców takich jak m.in.: Norman Leto, Radek Szlaga, Honza Zamojski, Tymek Borowski czy Bownik.
Przykładowe dzieła Piotra Uklańskiego:

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej