ARCHITEKTURA

Plac Trójkątny we Wrocławiu. Znamy wyniki konkursu!

Plac Trójkątny we Wrocławiu to jeden z najbardziej niedocenionych fragmentów stolicy województwa Dolnośląskiego. Już niedługo ma się to zmienić. Właśnie poznaliśmy wyniki konkursu organizowanego przez władze Wrocławia na opracowanie koncepcji zagospodarowania fragmentu ulicy Komuny Paryskiej wraz z przestrzeniami publicznymi na styku ulic Kościuszki ( Plac Trójkątny we Wrocławiu) i Pułaskiego we Wrocławiu. Poniżej prezentujemy wam zwycięską pracę, którą stworzył zespół Marty Dąbrowskiej i Anny Okoń, a także prace, które zostały wyróżnione przez jury konkursy. 

I nagroda  / zespół: Marta Dąbrowska, Anna Okoń – Wrocław

I nagrodę przyznano za umiejętne i eleganckie zbudowanie wielkomiejskiego charakteru ulicy środkami prostymi i skromnymi. Proponowane rozwiązania przestrzenne i materiałowe rewitalizują typową XIX-wieczną ulicę Przedmieścia Oławskiego, podnosząc rangę całego kwartału. W opinii Sądu uznanie znalazła odważna i potrzebna ingerencja w istniejący układ komunikacyjny poprzez połączenie przedłużonej do Puławskiego ulicy Łukasińskiego, tworząca z obecnego skweru kieszonkowy park miejski.

Praca w zdecydowany sposób ucina również spekulacje na temat zostawienia istniejących drzew w linii zabudowy, proponując zdecydowane uzupełnienie pierzei. Próba budowanie tejże pierzei świadczy o wysokiej wrażliwości autora/autorów. Sąd Konkursowy docenia pozostawienie ulicy Komuny Paryskiej jako dwukierunkowej, wytyczonej tylko liniami drzew, ale z likwidacją barier architektonicznych, choć wątpliwości budzi odcięcie na zakończeniu od ulicy Kościuszki.

Sąd Konkursowy docenia także udany cytat z Normana Fostera z Pont Vieux w formie lustrzanego zadaszenia, budującego wielkomiejski akcent placu trójkątnego.


II nagroda / zespół: Space Odyssey Architects (Ivgen Chernat, Hanna Chernat, Anastasiia Varvanina) – Odessa; Inna Dobrovolskaya – Kijów; Jakub Gołębiewski  – Szczecin; Romea Muryń – Szczecin; Dmitry Shmatenko –Odessa

Nagrodę przyznano za spójne traktowanie śródmiejskiej przestrzeni publicznej przez zachowanie czytelnego powiązania skwer-ulica-plac. Uznanie Sądu wzbudziło jednoznaczne i konsekwentne zdefiniowanie trójkątnego placu poprzez architektoniczny i funkcjonalny dialog dwóch jego części. Pozytywnie oceniono asymetrycznie ukształtowany przekrój ulicy z ciekawym strefowaniem.

Dodatkową zaletą, choć niewymaganą regulaminem, są analizy poszukujące odniesień funkcjonalnych do sąsiadujących kwartałów. Czytelny pomysł na zagospodarowanie skweru nie do końca konsekwentny w zakresie dopasowania do zieleni istniejącej. Budynek miejski Sąsiedzkiego Centrum Kultury wydaje się mocno przerysowany w kontekście proponowanego programu funkcjonalnego.


III nagroda / zespół: Aleksandra Lisiak, Adriana Sowa, Paweł Lisiak – Wrocław

Nagrodę przyznano za skromne i adekwatne do idei akupunktury miasta propozycje. Na szczególne wyróżnienie zasługują trafne rozwiązania skweru przy ul. Pułaskiego wykorzystujące potencjał istniejącego drzewostanu i wprowadzające architektoniczne rozdzielenie terenu od przestrzeni ulicznej  formą ażurowej wielofunkcyjnej pergoli/wiaty. Jury doceniło walory środowiskowe, społeczne i kompozycyjne przyjętych rozwiązań. Proca została ponadto doceniona za bardzo dobre rozwiązania przyjęte w ulicy Komuny Paryskiej:  wprowadzenie jednostronnego parkowania prostopadłego wzdłuż pierzei południowej co pozwala na ukształtowanie zielonej przestrzeni rekreacyjnej wzdłuż drugiej pierzei. Praca jako jedyna zwróciła uwagę na estetykę i regulacje związane z identyfikacją wizualną i szyldami punktów usługowych.

Wątpliwości budziło niedostateczne wyeksponowanie potencjału placu trójkątnego i jego powiązania z przyległymi pierzejami, szczególnie w warstwie graficznej.


Wyróżnienie równorzędne / zespół: Apolonia Slesarow – Wrocław, Jakub Kozaczenko – Długołęka, Łukasz Modrzejewski – Targówka, Konrad Zaborski – Lwówek Śląski

Wyróżnienie przyznano za propozycję rytmicznej, regularnie zagospodarowanej ulicy Komuny Paryskiej nasyconej zielenią i mała architekturą, a także za zaproponowanie akcentu kolorystycznego jako wyróżnika. Także powiązania układu ulicy z placem Trójkątnym poprzez przedłużenie alei drzew należy uznać za interesujące wejście na plac, pozostawiając centralną część palcu do elastycznego wykorzystania w ramach różnorodnych aktywności lokalnych mieszkańców.

Wątpliwości Sądu budzi propozycja rozwiązania skweru przy ulicy Pułaskiego. Mnogość elementów zagospodarowania wzbudza poczucie chaosu, szczególnie od strony ulicy Pułaskiego.


Wyróżnienie Równorzędne / zespół: Patryk Kusz – Wrocław

Wyróżnienie przyznano za:
– odważną decyzję uzupełnienia pierzei ul. Komuny Paryskiej o proporcjach wrocławskiego śródmieścia
– trójkątny plac z wyraźnymi elementami identyfikującymi, jakim są charakterystyczny pawilon i okazałe drzewo po przeciwległej stronie. Całość stwarza klimat i atmosferę spokoju w ruchliwym śródmieściu, dając możliwość dowolnej aranżacji dla okolicznościowych wydarzeń
– czytelne oddzielenie skweru północnego od ulicy atrakcyjnym zadaszeniem organizującym przestrzeń do różnorodnego wykorzystania
– projekt ulicy wprowadzający w jej przestrzeń szpalery drzew, elementy rekreacji, proponując pieszym, rowerzystom i samochodom równoważność w użytkowaniu.


W jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania fragmentu ulicy Komuny Paryskiej wraz z przestrzeniami publicznymi na styku ulic Kościuszki (plac trójkątny) i Pułaskiego we Wrocławiu zasiedli:

Przewodniczący Sądu
– Piotr Kostka – SARP O/Poznań
Sędzia referent
– Maciej Hawrylak – SARP O/Wrocław
Członkowie
– Katarzyna Dobiecka – SARP O/Wrocław
– Piotr Fokczyński – Architekt Miasta Wrocławia
– Monika Kozłowska-Święconek – Dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności
– Magdalena Nawara – Przewodnicząca Rady Osiedla Przedmieście Oławskie
– Mikołaj Smoleński – SARP O/Wrocław
– Anna Sroczyńska – Dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia
– Beata Urbanowicz – Koordynator Projektu Wystroju Plastycznego miasta Wrocławia

Czytaj też: Park  | Zieleń | Wrocław | Architektura | Urbanistyka | Metamorfoza

źródło: www.sarp.org.pl 

Recent Posts

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej