WYDARZENIA

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Zgłoś projekt!

To już XVI edycja wydarzenia. Plebiscyt Polska Architektura XXL ma na celu wyróżnienie najlepszych pracowni i projektów ostatniego roku i promocję utalentowanych postaci oraz wysokiej jakości realizacji, które tworzą współczesny ruch architektoniczny w Polsce. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Zgłoszenia należy przesyłać do 12 lutego 2024 r. Organizatorem wydarzenia jest Grupa Sztuka Architektury.

Redakcje serwisów sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl i sztuka-krajobrazu.pl od 2 stycznia do 12 lutego 2024 roku będą zbierały informacje o najciekawszych realizacjach publicznych i prywatnych w polskiej architekturze 2023 roku. Do Plebiscytu można także zgłaszać obiekty, które nie wzięły udziału w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022, a zostały oddane do użytku w 2022 roku.

Jak zgłosić realizację?

Wystarczy założyć wizytówkę pracowni w dziale Społeczność na jednym z trzech serwisów (w zależności od kategorii zgłaszanej realizacji). Nowo założone wizytówki muszą zostać zaakceptowane w systemie. Po jej aktywacji należy dodać galerię zgłaszanej realizacji (zdjęcia, rysunki, rzuty oraz opis) z dopiskiem „Polska Architektura XXL 2023 + nazwa województwa realizacji”.

Jeśli wizytówka jest już założona, wystarczy dodać do już istniejącej galerię (zdjęcia, rysunki, rzuty oraz opis) proponowanej realizacji z dopiskiem „Polska Architektura XXL 2023 + nazwa województwa realizacji”. W przypadku problemów z wizytówką, w drodze wyjątku zgłoszenia można wysłać na adres marta.artman@sztuka-architektury.pl.

Najciekawsze zgłoszone propozycje, które nie znalazły dotychczas miejsca na publikację w portalach Grupy Sztuka Architektury, zostaną przez redakcję opisane i uwzględnione przy konstrukcji listy nominowanych poddanej pod głosowanie.

Grupa Sztuka Architektury weźmie pod uwagę również te realizacje, które są już opisane na stronach sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl i sztuka-krajobrazu.pl a nie są zgłoszone do Plebiscytu.

Kryteria wyboru realizacji

Na początku marca na specjalnym posiedzeniu redakcji Grupy Sztuka Architektury zostanie wyłonionych po ok 10 finalistów z każdej kategorii. Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi.

Jak zwykle będziemy też szczególnie szukać prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – zapowiadają organizatorzy.

Głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023

Jak co roku głosowanie odbywa się dwutorowo: głosuje publiczność i oraz profesjonalne jury.

Głosowanie publiczności: 4 marca 2024 roku na stronach Grupy Sztuka Architektury wystartuje oficjalne głosowanie internautów. Jego wyniki poznamy 9 kwietnia 2024.

Głosowanie jury: w połowie kwietnia 2024 odbędzie się spotkanie online jury konkursu, podczas którego zostaną omówienie wyniki wcześniejszego głosowania ankietowego na finalistów z każdej kategorii zaproponowanych przez redakcję i zapadnie ostateczny werdykt. Skład sędziowski będą stanowić laureaci poprzednich edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022.

Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024. Wydarzeniu będą towarzyszyć prezentacje nominowanych realizacji.

Regulamin konkursu: TUTAJ

Organizator: Grupa Sztuka Architektury

Patroni Honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, NIAiU, SARP, SAW, TUP, PLGBC, DAFA

Patroni Medialni: Magazyn whiteMAD, Nowy Magazyn, Czas na wnętrze, MAGAZIF, Izolacje, Przegląd budowlany, Poinf of Design, terazdom.pl, Informator Teraz Dom, example.pl, archiweb.pl, oknonet.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wydarzenia  | Polecane | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej