Categories: TECHNOLOGIE

Pływająca turbina wiatrowa. Pierwsza działa już w Hiszpanii

X1 Wind to hiszpańska firma dostarczająca innowacyjne, proekologiczne rozwiązania. Ostatnim dużym projektem, nad którym działała była pływająca turbina wiatrowa. Taka turbina jest łatwa w transporcie i może być szybko ustawiana w nowych miejscach. Pierwsza testowana była w Hiszpanii.

Tradycyjne turbiny wiatrowe mają jedną wadę – w bezwietrzne dni nie produkują energii. Stąd pomysł na opracowanie turbin wiatrowych w nowej wersji. X1 Wind to pływająca platrofma, którą w październiku 2022 roku zamontowano na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy zebrali dane, które teraz poddawane są analizie, dzięki czemu kolejne generacje urządzenia będą pozbawione wad.

To efekt pracy całego zespołu i chciałbym podziękować wszystkim partnerom projektu i lokalnym dostawcom, którzy tak sumiennie wspierali proces budowy instalacji. Jesteśmy szczególnie wdzięczni partnerom i dostawcom, którzy odegrali kluczową rolę w końcowej fazie, opracowując przełomowe rozwiązanie do cumowania i łączenia dla naszego prototypu X30 – mówi Jorge Casanovas, menadżer operacji wiatrowych X1.

Pracujący nad projektem inżynierowie chcieli, aby pływająca turbina wiatrowa była prosta w obsłudze i łatwa w transporcie. W efekcie powstała lekka konstrukcja ze stabilnym pływakiem, która może być holowana przez małe jednostki pływające. Taka konstrukcja zapewnia też mniejszą ingerencję w środowisko naturalne.

Projekt stworzenia pływających turbin jest elementem większego projektu PivotBuoy, który jest finansowany przez Unię Europejskę. Jego celem jest zbieranie energii, która następnie zasili sieć PLOCAN obsługjącą północno-wschodnie wybrzeże hiszpańskiej wyspy Gran Canaria.

Urządzenie jest rewolucyjne bo dzięki zmienionej konstrukcji udało się wyeliminować konieczność stosowania pojedynczej wieży. Turbina osadzona jest na stelażu przypominającym trójnóg – podnosi to jej wytrzymałość i stabilność.

Dodatkowym rozwiązaniem jest pionierski system cumowania, który opiera się na szeregu napiętych lin zastępujących liny wleczone, przymocowanych z jednej strony do wyższej z trzech wież bazowych, które biegną prosto w dół do jednego punktu na dnie morza. Dzięki temu platforma umożliwia wykorzystanie silniejszych wiatrów wiejących w obszarach charakteryzujących się większą głębokością – czytamy w komunikacie CORDIS, unijnego programu wspierającego badania naukowe w Europie.

W przyszłości taka pływająca turbina wiatrowa może być instalowana w każdym zakątku świata. Zanim to nastąpi, urządzenie musi uzyskać niezbędne certyfikaty.

źródło: x1wind (www.x1wind.com)

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Technologia | Hiszpania | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej