ARCHITEKTURA

Pół roku czekała na otwarcie. Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym

Galeria Sztuki Starożytnej znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Goście mogą tu poznać cywilizacyjny dorobek Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Galeria pierwotnie miała zostać otwarta jesienią 2020 roku, jednak z powodu pandemii plany te zablokowano. 

Projekt aranżacji przestrzeni Galerii powstał w pracowni Nizio Design International. Jego realizacja rozpoczęła się już pod koniec 2019 roku. Na wystawie wykonano między innymi tynki dekoracyjne, posadzki i okładziny z kamienia. Grafitowy wapień zamontowano w czterech pomieszczeniach. W przestrzeni poświęconej Egiptowi użyto wapienia piaskowego, a szarego – w części dedykowanej starożytnemu Rzymowi. Biały marmur wykorzystano tam, gdzie ekspozycja opowiada o antycznej Grecji. W jednej z galerii egipskich ściany i sufit zostały wykończone płytami z odciskiem hieroglifów. W innej sufit w kształcie piramidy wyłożono grafitowym tynkiem akustycznym. Niepowtarzalny efekt dało zastosowanie na powierzchni ściany okładziny z malachitu, kamienia stosowanego na co dzień w jubilerstwie.

Łącznie w przestrzeni ekspozycyjnej wyodrębnionych jest 9 tematycznych galerii. Każda z nich to świadectwo cywilizacyjnego dorobku potęg starożytnego świata: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Rzymu i Grecji. Twórcy pokazują wzajemne przenikanie tych kultur oraz wpływ, jaki miały na rozwój nowożytnej Europy. Projekt Galerii Sztuki Starożytnej stworzony przez Nizio Design International, nagrodzony w konkursie organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie, zakłada prowadzenie narracji opartej na kontraście między światłem a ciemnością, życiem i śmiercią.

Powstała scenografia stanowi jednolite tło dla zebranych eksponatów. Architekci zwrócili uwagę na każdy detal, w tym na światło. Wyciemnienie okien i zamontowanie specjalnego oświetlenia pozwoli na zaakcentowanie symbolicznych treści, jak wędrówka słońca po niebie czy umowna granica między światem żywych i umarłych.

Muzeum Narodowe w Warszawie otwarte jest od wtorku do niedzieli, od godziny 10 do 18. W piątki Muzeum można zwiedzać do godziny 20.

Czytaj też: Kultura | Sztuka | Ciekawostki | Warszawa

materiały prasowe Nizio Design International, fot. Piotr Krajewski

Recent Posts

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ratusz staromiejski w Malborku – gotycki zabytek pośrodku blokowiska

Ratusz staromiejski w Malborku to jeden z garstki zabytków, które zachowały się na tutejszym Starym Mieście…

16 maja 2024

Poznań opublikował nowe logo. Inspiracją był herb miasta

Miasto Poznań opublikowało dziś swoje nowe logo. Wraz z nim powstało także nowe hasło i…

15 maja 2024

Przedszkole nie musi być kolorowe. Tak projektują nasi sąsiedzi

Przedszkola w polskim krajobrazie najczęściej kojarzą się z kolorową, często pstrokatą elewacją i wizerunkami lubianych…

15 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej